MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

Sa vezë mund të hamë në javë?

04.02.2023 - 12:52

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacienti: Sa vezë mund të hamë në javë?

Mjeku: Ekspertët në mbarë botën deklarojnë se për shumicën e njerëzve është e sigurt të hanë deri në shtatë vezë në javë, që përkthehet në një në ditë, dhe përmendin se kjo është një sasi që nuk do ta rrezikojë zemrën. Por sa e vërtetë është kjo? Edhe sa vezë lejohet të hamë në javë?

“Vezët janë një burim i mirë i proteinave dhe zëvendësojnë mishin dhe peshkun në vaktin e përditshëm. Prandaj duhet evituar kombinimi i vezëve dhe këtyre ushqimeve sepse shtojmë marrjen e yndyrave shtazore dhe sasinë e proteinave që prish ekuilibrin e vaktit. Sipas një studimi të Harvardit, i kryer në një numër të madh subjektesh, nuk ka asnjë lidhje të drejtpërdrejtë midis konsumit të vezëve dhe sëmundjeve të zemrës. Në fakt, ky studim tregoi se ngrënia e rregullt e vezëve në fakt parandalon trombozën, sulmin në zemër dhe goditjen në tru. Sasia maksimale e vezëve të plota në një vakt ditor nuk duhet të kalojë 2 të verdha, duke përfshirë vezët që janë të pranishme në ushqime të tjera. Një e verdhë veze ka pjesën më të rëndësishme dhe më të rëndësishme të lëndëve ushqyese dhe është më ushqyese se e bardha e vezës. Vezët zënë një vend të rëndësishëm në dietën e njerëzve dhe fëmijëve dhe ne duhet të konsumojmë 6-8 copë në javë”, thotë dietologia Maja Štiklica.

Të rinjtë në stërvitje shpesh marrin shumë më tepër vezë sesa sasia e rekomanduar. Bashkëbiseduesi ynë thotë se edhe ata nuk duhet të ekzagjerojnë.

“Duke qenë se janë të pasura me proteina, vezët janë një ushqim i domosdoshëm për sportistët dhe janë vakt i detyrueshëm pas stërvitjes, për rikuperim më të shpejtë dhe më të mirë të muskujve. Megjithatë, vezët nuk duhet të teprohen. Marrja e të verdhave të vezëve kur bëhet fjalë për njerëz të shëndetshëm që merren me sport, maksimumi dy të verdha veze në ditë, dhe marrja e të bardhave të vezëve në baza ditore, shtatë copë”.

Dhe së fundi, a mund të hanë vezë njerëzit që duan të humbin peshë?

Vezët janë një ushqim shumë i përshtatshëm që duhet të përfshihet në dietë. Përveçse përmbajnë proteina të vlefshme biologjike, ato kanë një fuqi të mirë ngopëse”, përfundoi dietologia.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN