MENU
klinika

Copat bien mbi Atlantik

SHBA qëllon balonën kineze

04.02.2023 - 22:57

Shtetet e Bashkuara kanë rrëzuar një balonë të dyshuar spiune kineze që ka fluturuar në të gjithë Amerikën javën e kaluar. Tre aeroporte u mbyllën dhe hapësira ajrore u mbyll në brigjet e Karolinës së Jugut pasi avionët ushtarakë amerikanë shënjestruan objektin mbi Oqeanin Atlantik.

Sipas agjencisë së lajmeve AP, pamjet tregojnë se balona bie në det pas një shpërthimi të vogël. Presidenti i SHBA, Joe Biden u përball me presion të madh për ta rrëzuar atë që kur u shfaq për herë të parë në të gjithë SHBA javën e kaluar.

Uebsajti i gjurmimit Flightradar24 tregoi aeroplanët e Forcave Ajrore të SHBA dhe rojeve bregdetare që vepronin në qiellin midis Wilmington, Karolinës së Veriut dhe Myrtle Beach. Roja bregdetare kishte këshilluar gjithashtu marinarët të largoheshin nga zona për shkak të operacioneve ushtarake “që paraqesin një rrezik të madh”.