MENU
klinika

Analiza

Si iu prishën Putinit planet për të ‘fundosur’ Kievin brenda ditësh…

02.02.2023 - 19:30

Një ish-zyrtar i Kremlinit pranoi publikisht se para urdhrit të Vladimir Putin për mobilizim të pjesshëm shtatorin e kaluar, Forcat Ajrore Ruse, njësitë më elitare të ushtrisë së Putinit, kishin humbur sa gjysmën e personelit të tyre të përgjithshëm.

Mihail Zvinchuk, krijuesi i kanalit jashtëzakonisht të njohur Rybar në Telegram dhe një ish-zyrtar ushtarak i Kremlinit, foli për këtë në emisionin e tij në televizionin shtetëror dhe një klip nga programi në Tëitter u përhap mjaft shpejt. “Krijuesi i kanalit Rybar, i cili tani transmeton drejtpërdrejt në TV rus, pranon se ‘forcat VDV’ ruse humbën deri në 50 për qind të personelit të tyre deri në shtator të vitit të kaluar. Në videoklipin prej 27 sekondash, Zvinchuk në fakt komentoi shqetësimin e një pjese të publikut rus se forcat elitare ajrore të ushtrisë ruse, të njohura me akronimin VDV, nuk shihen shumë në vijën e frontit.

Duke pretenduar se 3-4 muaj më parë kanë shënuar humbje të mëdha dhe çdo viktimë tjetër, ai në fakt u përpoq t’i justifikonte publikisht se ishin ‘të padukshëm’ në fazën e fundit të luftës në Ukrainë.Të dhënat që fsheh Rusia.

Rusia shumë rrallë publikon të dhëna për të vdekurit dhe të plagosurit e saj dhe ka dyshime të rregullta dhe të justifikuara për shifrat që ofron zyrtarisht. Por e vërteta ndonjëherë u shmanget propaganduesve të ngurtësuar të regjimit, agjentëve të Putinit dhe blogerëve ushtarakë.

Në fund të fundit, fjalët e Mihailo Zvinchuk për vuajtjet e rënda të Forcave Ajrore Ruse korrespondojnë me disa fakte të njohura deri më tani, duke përfshirë se këto trupa udhëhoqën agresionin në shkurt të vitit të kaluar dhe se në raportet ushtarake të muajve të fundit thuajse nuk përmenden gjëkundi. Forcat Ajrore (Forcat Ajrore, VDV) ishin “maja e shtizës së Putinit” në inkursionin fillestar në Ukrainë nga territori bjellorus më 24 shkurt.

Ishin ata që kryen një ulje helikopter-parashutë në aeroportin Antonov afër Hostomel afër Kievit, por Garda Kombëtare e Ukrainës tashmë u shkaktoi atyre humbje të mëdha gjatë uljes. Rusët planifikuan ta kthenin bazën Antonov në qendrën e tyre logjistike nga e cila do të vazhdonin të rrethonin kryeqytetin ukrainas, por kjo u pengua nga sulmet e vazhdueshme, kështu që ata u detyruan të tërhiqeshin nga aeroporti tashmë në fillim të prillit. Deri në luftën në Ukrainë, “forcat VDV” ruse konsideroheshin si forcat ajrore më të shumta dhe më të forta në botë dhe konsideroheshin si elita e vërtetë e ushtrisë ruse, të quajtura me dashuri “parashutistët” ose “Ushtria me krahë”. Ato numëronin katër divizione ajrore, si dhe katër brigada të veçanta sulmi ajror dhe një brigadë të forcave speciale (Specnaz).

Në Rusi, ekziston edhe një term “shovinizëm zbarkues”, i cili tregon arrogancën e anëtarëve të VDV ndaj ushtarëve dhe njësive të tjera të forcave të armatosura ruse.

Gjenerali Vasiliy Margelov, i cili ishte komandanti i Ushtrisë Ajrore të BRSS nga 1954 deri në 1959 dhe nga 1961 deri në 1979, konsiderohet përgjegjës për këtë, dhe më pas e shndërroi atë në një ushtri të veçantë pothuajse të vetë-mjaftueshme, të blinduar dhe shumë të motivuar me karakteristikë të veçantë. beretat blu. Besimi në supremacinë e tyre u demonstrua shpejt nga ‘parashutistët’ me emra nënçmues që ata filluan t’i thërrisnin ushtarët e tjerë të Ushtrisë së Kuqe.

Kështu, gjatë Luftës Sovjetike-Afgane, ushtarët e tjerë sovjetikë quheshin solarium, vida ose roje dhomash. Për shkak të arrogancës së parashutistëve, kishte konflikte të shpeshta fizike, kështu që gjenerali Aleksandar Lebed deklaroi në kujtimet e tij se ai parandaloi një konflikt të armatosur midis anëtarëve të batalionit të mbështetjes logjistike të Divizionit 108 të Motorizuar dhe anëtarëve të Regjimentit të tij 345 të Parashutave, të cilët provokoheshin nga parashutistët arrogantë. Pas Ukrainës dhe humbjes së gjysmës së shokëve të luftës, sot ata janë sigurisht shumë më pak arrogantë.