MENU
klinika

Editoriali i The Guardian

Tërmeti turko-sirian: tragjedi mbi tragjedi…

08.02.2023 - 10:30

Edhe pse shkalla e plotë e katastrofës nuk dihet ende plotësisht, tërmeti që goditi Turqinë dhe Sirinë në orët e para të mëngjesit të së hënës tashmë dihet se ka qenë një nga më vdekjeprurësit në dekada, duke marrë mijëra jetë.

Një tërmet me magnitudë 7.8 është jashtëzakonisht i fuqishëm dhe aq më i dëmshëm kur godet në një thellësi relativisht të cekët dhe pasohet nga një goditje e dytë e madhe.

Por edhe kur katastrofat kanë origjinë natyrore, ndikimi i tyre formësohet po aq nga veprimet njerëzore para dhe pas saj, aq edhe nga forca e tyre e qenësishme.

Njerëzit e varfër dhe përndryshe të pambrojtur preken pothuajse gjithmonë në mënyrë disproporcionale.

Mandatory Credit: Photo by REFIK TEKIN/EPA-EFE/Shutterstock (13755723f)
Turkish emergency personnel and others try to help victims at the site of a collapsed building after an earthquake in Diyarbakir, Turkey 06 February 2023. According to the US Geological Service, an earthquake with a preliminary magnitude of 7.8 struck southeast Turkey close to the Syrian border. The earthquake caused buildings to collapse and sent shockwaves over northwest Syria, Cyprus, and Lebanon.
Earthquake in southeast Turkey, Diyarbakir – 06 Feb 2023

Fotot dhe pamjet dëshmojnë për shkatërrimin e tmerrshëm të shkaktuar në anën turke të kufirit, ku aktualisht është regjistruar edhe numri më i lartë i të vdekurve. Stuhitë e dimrit kanë përkeqësuar gjendjen e të mbijetuarve. Midis viktimave do të jenë disa nga 4 milionë sirianë që ikën nga lufta; shumë prej tyre kanë jetuar në Turqinë jugore, shpesh në vendee të mbipopulluara. Më shumë mbeten në Sirinë veriore, ku lufta ka pluhurosur shtëpitë dhe infrastrukturën thelbësore dhe ka traumatizuar popullsinë.

Miliona njerëz janë strehuar në Idlib të kontrolluar nga rebelët, ku shumica e tyre varen nga ndihmat. Më pas erdhi pandemia e Covid-19 dhe shpërthimi i kolerë.. Mungesa e karburantit dhe rritja e çmimeve në qiell e kanë shtuar mjerimin. Tani ata që luftojnë me temperaturat e ngrira dhe ushqimin e pamjaftueshëm kanë mbetur pa shtëpi as të përkohshme.

Kjo është, siç ka paralajmëruar Komiteti Ndërkombëtar i Shpëtimit, “një krizë brenda krizave të shumta”.

Turqia përballet me një sfidë të madhe. Ai e bën këtë me punëtorë të trajnuar dhe me përvojë të shpëtimit, për shkak të historisë së tij të tërmeteve dhe mbështetjes nga 45 vende. Përpjekjet e shpëtimit dhe të ndihmës do të jenë shumë më të vështira në anën siriane të kufirit. Dhënia e ndihmës ka të ngjarë të jetë sfiduese diplomatike dhe logjistike. Helmetat e saj të bardha janë dashur të bëhen ekspert në shpëtimin e njerëzve nga rrënojat. Por ata kanë nevojë të dëshpëruar për pajisje kërkim-shpëtim, pjesë këmbimi dhe karburant.

Organizata i kërkoi gjithashtu komunitetit ndërkombëtar që të ushtrojë presion ndaj regjimit të Bashar al-Assad – dhe Moskës, e cila e mbështet atë – që të ndalojë sulmet ajrore. Megjithëse konflikti në Siri është zbehur nga vëmendja ndërkombëtare, lufta komplekse rajonale – jo vetëm e regjimit kundër rebelëve, por e Turqisë kundër grupeve kurde dhe Izraelit kundër objektivave të lidhura me Iranin – vazhdon të marrë jetë në veri dhe ka frikë se mund të përshkallëzohen.

Përpjekjet e Ankarasë për të përshpejtuar kthimin e refugjatëve sirianë do ta përkeqësonin situatën nëse ata do të vazhdonin. Plani i reagimit humanitar për Sirinë tashmë ishte shumë i pafinancuar; më pak se gjysma e 4 miliardë dollarëve të nevojshëm janë siguruar – niveli më i ulët që nga fillimi i krizës. Nevoja është edhe më e madhe tani. Sigurimi që ndihma të arrijë më të cenuarit do të jetë e vështirë në ekstrem. Por duhet bërë çdo përpjekje.

Do të ishte jo vetëm tragjike, por edhe e turpshme nëse dështimet e komunitetit ndërkombëtar do të komplikonin këtë fatkeqësi.

Burimi: The Guardian

Përktheu dhe përshtati: Konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Mediat e huaja: Pacientët në spitale po i lënë të vdesin

Më shumë se 4.900 viktima nga tërmeti që goditi Turqinë dhe Sirinë

“Dëgjojmë zërat e tyre, janë gjallë, por si nxjerrim dot nga rrënojat”

Katastrofë me mijëra viktima në Turqi, por situata më dëshpëruese në Siri!