MENU
klinika

Ç’thonë dietologët për ‘pijen’ e famshme

Ujë me limon dhe sodë buke për dobësim, a funksionon?

06.02.2023 - 17:50

Në rrjet, duket se po qarkullon pija që thuhet se “ju dobëson”: Ujë me limon dhe sodë buke.

Nutricionistët thonë se pirja e ujit me limon me një sasi të vogël sode buke të tretur mund të ndihmojë me simptomat e lehta të urthit, por kjo nuk është njësoj për të gjithë. Ekspertët ndalojnë përdorimin afatgjatë të pijes në mënyrë kategorike.

“Është e rëndësishme të mos i bashkoheni menjëherë trendeve të tilla, pa u konsultuar më parë me mjekun tuaj.”

Uji me limon mund të duket si “pija perfekte e detoksit”, por në fakt ka shumë gjasa t’ju sjellë probleme jo të lehta në stomak. Pse të mos provoni një opsion më të sigurt si uji i thjeshtë apo i gazuar?!

Acidi citrik në ujin me limon ka përfitimet e tij, por mund të shkaktojë probleme. Veçanërisht për njerëzit me stomak të ndjeshëm, ky lëng mund t’ju përkeqësojë diarrenë, ndërsa kombinimi i ujit me limon + sodë buke, ju dëmton edhe smaltin e dhëmbëve.

Thënë këto, nuk bëni një gabim fatal nëse herë pas here kombinoni ujë me limon, por mos e konsumoni atë rregullisht, sidomos kur nuk jeni këshilluar më parë me një mjek!

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Tani që temperaturat fillojnë të rriten

3 këshilla për të qenë të hidratuar

Sekreti qëndron tek kjo recetë ideale

“Humba 20 Kg vetëm me limon!”

Aktorja e 'James Bond' e infektuar me Koronavirus

“Ha hudhra dhe pi ujë me limon”!