MENU
klinika

Shumë të vjella dhe ndjesi të reja

6 javë shtatzënë: Ja si ndryshon trupi

20.03.2023 - 11:56

Shtatzënia e hershme ka të bëjë me emocione, nerva dhe shumë hormone që sjellin simptoma të ndryshme. Është emocionuese, por gjithashtu mund të jetë plot me ndjenja të reja për ju.

Mund të filloni të ndjeni gjëra që i ngjajnë simptomave paramenstruale (PMS), të tilla si lodhje, dhimbje koke, dhimbje gjoksi, ngërçe, urinim të shpeshtë, gaz shtesë ose fryrje. Pastaj është sëmundja e tmerrshme e mëngjesit që shumë shtatzëna përjetojnë herët.

Por të gjitha këto simptoma jo shumë argëtuese nënkuptojnë se trupi po prodhon hormonet e duhura në kohën e duhur për të filluar të mbështesë zhvillimin e fëmijës tuaj!

Ndryshimet në trup

Në javën e 6-të të shtatzënisë, ju po filloni të vini re ndryshimet në trup dhe hormonet e shtatzënisë janë në mbingarkesë duke shkaktuar të gjitha ato simptoma që përmendëm.

Edhe pse njerëzit nuk mund ta shohin ende se jeni shtatzënë, mitra po rritet. Mund të shtypë fshikëzën dhe t’ju bëjë të shkoni në banjë më shpesh. Rritja e fluksit të gjakut në veshka gjithashtu kontribuon në urinim më të shpeshtë.

Në javën e 6-të, foshnja juaj është sa madhësia e një kokrre shege ose kokërr orizi. Ende kaq e vogël!

Sythat e vegjël janë në rrugën e tyre për t’u bërë krahë, këmbë dhe veshë. Truri, mushkëritë dhe organet e tjera po zhvillohen gjithashtu.

Rrahjet e zemrës së foshnjës shpesh mund të zbulohen me anë të ekos vaginale në këtë fazë të shtatzënisë.

Simptomat 6 javëshe të shtatzënisë

Shtatzënia është shumë emocionuese, por menaxhimi i simptomave të pakëndshme mund të rezultojë sfiduese. Por shumica nuk janë shumë shqetësuese dhe nuk zgjasin përgjithmonë.

Disa simptoma përfshijnë:

 • të vjella në mëngjes
 • urinim i shpeshtë
 • lodhje
 • gjinjtë e fryrë ose të dhimbshëm
 • areola më të mëdha dhe më të errëta rreth thithkave
 • ndjenja emocionale ose nervoze

Takimi i parë tek mjeku

Megjithëse çdo ekip i kujdesit shëndetësor i qaset kujdesit pak më ndryshe, shumica përfshijnë hapat e mëposhtëm në një vizitë fillestare para lindjes:

Mjeku do të shqyrtojë historinë tuaj mjekësore, duke përfshirë kushtet mjekësore dhe operacionet që keni pasur, si dhe medikamentet aktuale me recetë dhe pa recetë. Mbajeni këtë informacion në dorë kur të shkoni në takim.

Pesha juaj, rrahjet e zemrës dhe presioni i gjakut do të kontrollohen.

Mjeku do të urdhërojë analiza rutinë të gjakut dhe do të kërkojë një mostër të urinës.

Gjatë ekzaminimit të legenit, mjeku do të ekzaminojë vaginën, mitrën, legenin, tubat fallopiane dhe vezoret.

Do t’ju jepet informacion se çfarë të prisni gjatë shtatzënisë dhe udhëzime për një shtatzëni dhe fëmijë të sigurt, të shëndetshëm.

Kur duhet të flisni me mjekun?

Shumë nga ato që ndjeni janë krejtësisht normale dhe nuk ka asgjë për t’u shqetësuar. Por flisni menjëherë me mjekun nëse keni ndonjë nga simptomat e mëposhtme:

 • gjakderdhje vaginale
 • rrjedhjen e lëngjeve nga vagina
 • dhimbje të forta të barkut ose legenit
 • ethe më e madhe se 38°C
 • shikim i turbullt
 • dhimbje koke të forta
 • ënjtje e rëndë ose e papritur e duarve, fytyrës ose gishtërinjve
 • dhimbje ose djegie gjatë urinimit

Edhe pse është e rëndësishme të vazhdoni me ushtrime me ndikim të ulët, gjithashtu duhet të pushoni kur jeni të lodhur. Trupi po punon shumë për të përgatitur dhe rritur të voglin tuaj dhe i duhet kohë për t’u rimbushur.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga dëshirë për të përtypur akull deri tek...

10 mënyra me të cilat trupi juaj po thotë se diçka nuk shkon