MENU
klinika

Ja si ta trajtoni

A shkakton “syri rozë” ethe?

30.03.2023 - 09:15

Syri rozë, i njohur gjithashtu si konjuktiviti, është një infeksion ose acarim i konjuktivës. Konjuktiva është shtresa e lagësht, transparente e indeve që mbulon qepallën e syrit dhe mbulon zverkun e syrit.

Simptomat e syrit rozë përfshijnë sytë e skuqur dhe të fryrë; kruajtje në sy; shkarkimi i syve; dhe – ndonjëherë – ethe.

Të kesh sy rozë nuk është kurrë një përvojë e këndshme. Por nëse jeni duke përjetuar ethe së bashku me sytë e turbullt, kjo mund ta bëjë konjuktivitin edhe më të pakëndshëm.

Cilat janë simptomat e temperaturës me sy rozë?

Të kesh ethe me sy rozë zakonisht do të thotë që trupi  po lufton me një sëmundje virale ose një infeksion bakterial. Kur kjo ndodh, ju mund të keni simptoma të tjera që tregojnë se sistemi imunitar mbron nga një pushtues.

Këto mund të përfshijnë:

  • nyjet limfatike të fryra
  • dhimbje të fytit
  • lodhje
  • rrjedhje e hundës

Çfarë do të thotë nëse keni temperaturë me sy rozë?

Shumica e rasteve të syrit rozë shkaktohen nga viruset ose bakteret dhe secili prej tyre mund të shkaktojë ethe.

Adenovirusi është një nga viruset më të zakonshëm përgjegjës për syrin rozë.

Konjuktiviti bakterial, nga ana tjetër, mund të shkaktohet nga disa lloje të baktereve – më së shpeshti Haemophilus influenzae, Staphylococcus aureus ose Streptococcus pneumoniae.

Ndërsa trupi përpiqet të luftojë ndonjë nga këto viruse ose baktere, ai mund të përgjigjet duke ngritur temperaturën, duke ju dhënë ethe.

Përjetimi i një ethe me sy rozë është një shenjë se rasti juaj i konjuktivitit nuk është për shkak të shkaqeve të tilla si alergjitë ose një substancë irrituese si një shampo e re ose solucion i lenteve të kontaktit.

Cili është trajtimi i temperaturës me sy rozë?

Në përgjithësi, syri rozë do të vazhdojë në disa ditë ose deri në 2 javë. Megjithatë, nëse simptomat janë të rënda, mund të pyesni mjekun tuaj për marrjen e ilaçeve për uljen e dhimbjes ose temperaturës.

Ata mund të rekomandojnë qetësues kundër dhimbjeve josteroide anti-inflamatore (NSAID) ose medikamente të tjera pa recetë.

Për më tepër, nëse mjeku ka identifikuar një infeksion bakterial si shkaktarin e syrit rozë, mund t’ju përshkruhen antibiotikë. Ju duhet të filloni të shihni përmirësime në simptomat brenda 1 deri në 2 ditë nga fillimi i një kursi antibiotikësh. (Vetëm mos harroni se syri  rozë është ngjitës për sa kohë që keni simptoma.)

A ka ilaçe shtëpiake për ethet me sy rozë?

Ju mund ta trajtoni një rast të syrit rozë me temperaturë, ashtu si do të trajtonit sëmundje të tjera virale. Kujdesi në shtëpi mund të përfshijë:

  • duke pushuar shumë
  • pirja e lëngjeve të mjaftueshme
  • uljen e stresit

Për të menaxhuar simptomat e syrit, mund të provoni gjithashtu të vendosni një leckë të pastër dhe të lagur mbi sytë e prekur si një kompresë për disa minuta. Dhe hiqni dorë nga vendosja e lenteve të kontaktit ose grimit të syve derisa simptomat të zhduken.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Flisni me mjekun para se ta bëni...

A shkaktojnë vaksinat e gripit “sy rozë”?