MENU
klinika

Analiza

BE ndalon karburantin rus, Azia ‘ngopet’ me naftë

23.03.2023 - 17:03

Rezervat e naftës të mbajtura në Azi janë rritur që kur ndalimi i BE-së për importet e naftës ruse hyri në fuqi më 5 shkurt pasi rafinerët aziatikë tani duhet të konkurrojnë me Rusinë për shitjet e naftës në Afrikë, kanë thënë tregtarët dhe analistët për Reuters.

Përpara ndalimit të BE-së për produktet ruse të naftës, Rusia filloi të devijonte ngarkesat e produkteve të saj të naftës drejt Afrikës së Veriut dhe Azisë. Në të njëjtën kohë, Evropa ka filluar të blejë më shumë naftë dhe lëndë djegëse të tjera nga Lindja e Mesme, Azia dhe Amerika e Veriut për të zëvendësuar fuçitë e humbura ruse.

Inventarët javor të benzinës në qendrën e Singaporit javën e kaluar arritën nivelin më të lartë në më shumë se një vit, sipas vlerësimeve të Reuters, pasi Rusia tani po shet më shumë naftë në Afrikë, duke zëvendësuar furnizimin nga lindja e Suezit.

Tepsia me naftë në Azi nuk pritet të zgjasë më shumë se disa muaj, pasi kërkesa në gjysmën e dytë të vitit pritet të rritet, thonë analistët.

Rusia thuhet se po përshpejton eksportet e saj të naftës në Arabinë Saudite si me dërgesa të drejtpërdrejta ashtu edhe me transferime nga anije në anije, raportoi Reuters në fillim të këtij muaji, duke cituar burime tregtare dhe të dhëna nga Refinitiv.

Duke përdorur ngarkesat STS, Rusia po shkurton rrugët për cisternat e drejtuara në Afrikë dhe Azi pasi Moskës tani i ndalohet eksporti i karburanteve në BE.

Në të njëjtën kohë, Evropa po rrit importet e naftës nga Lindja e Mesme dhe Azia për të kompensuar humbjen e fuçive ruse, nga të cilat importoi rreth 600,000 fuçi në ditë (bpd) përpara se të hynte në fuqi embargoja e 5 shkurtit.

Deri më tani në mars, ngarkesat ruse të naftës janë rritur me 400,000 fuçi në ditë në krahasim me shkurtin, në një “jashtëzakonisht të lartë” prej 1.5 milionë fuçi në ditë deri më tani këtë muaj, tha Jay Maroo, Analisti kryesor i naftës bruto në Vortexa, në një analizë këtë javë.

“Të paktën për një periudhë afatshkurtër furnizimet duken të bollshme dhe kërkesa mund të kërcënohet, veçanërisht në rastin e naftës, nga shqetësimet më të gjera të recesionit,” vuri në dukje Maroo.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga “OilPrice.com

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Përgjigjia e gabuar mund të falimentojë qeveritë

‘The Economist’: Si duhet të përballet Europa me krizën e energjisë?

Nga Project Syndicate/ Divergjenca ekonomike Evropës Qendrore dhe Lindore

A do të fundosë korrupsioni konvergjencën e BE?