MENU
klinika

Analiza

Duke u përgatitur për luftë, mund ta shmangësh atë…

29.03.2023 - 09:30

Për një çerek shekulli pas luftës së ftohtë, demokracitë perëndimore guxuan të besonin se epoka e konfrontimit global kishte kaluar.

Pushtimi rus i Ukrainës dhe vendosmëria në rritje e Kinës kanë sjellë një fund vendimtar të “dividendit të paqes”. Vetëm këtë muaj, SHBA, Britania e Madhe dhe Australia kanë shpalosur planet për një flotë të shtrenjtë nëndetësesh me energji bërthamore në Paqësor si pjesë e aleancës së tyre “Aukus” dhe Britania ka ndjekur Francën, Gjermaninë, Poloninë, Japoninë dhe të tjerët në rritjen e shpenzimeve të mbrojtjes.

Demokracitë shpresojnë se duke u përgatitur për luftë mund të ruajnë paqen.

Disa vende e kanë më të vështirë se të tjerët të financojnë rritje. Ngritja dyvjeçare e Britanisë prej 5 miliardë funtesh ishte vetëm gjysma e asaj që thuhet se dëshironte sekretari i saj i mbrojtjes – megjithëse është në krye të një rritjeje prej 24 miliardë funtesh për shpenzimet deri në 2024-2525 të shpallur nga Boris Johnson si kryeministër në 2020. Mbretëria e Bashkuar është gjithashtu një nga vetëm shtatë anëtarët që përmbush “udhëzimet” e NATO-s për të shpenzuar të paktën 2 për qind të prodhimit të brendshëm bruto për mbrojtje. Angazhimi i paqartë për ta rritur atë në 2.5 për qind nëse “rrethanat lejojnë” reflekton një ekonomi të ngadaltë të Mbretërisë së Bashkuar.

Police block Red Square ahead of a planned unsanctioned protest against Russia’s invasion of Ukraine in central Moscow on February 24, 2022. – Russian President Vladimir Putin launched a full-scale invasion of Ukraine on Thursday, killing dozens and triggering warnings from Western leaders of unprecedented sanctions. Russian air strikes hit military installations across the country and ground forces moved in from the north, south and east, forcing many Ukrainians flee their homes to the sounds of bombing. (Photo by Alexander NEMENOV / AFP)

Të tjerët po bëjnë më shumë. Gjermania ka krijuar një fond të mbrojtjes speciale prej 100 miliardë eurosh. Emmanuel Macron i Francës është zotuar të heqë shpenzimet e mbrojtjes me 40 për qind, ose 118 miliardë euro, në 2024-30 krahasuar me 2019-2025. Polonia planifikon të arrijë 4 për qind të PBB-së këtë vit.

Raporti vjetor i NATO-s javën e kaluar zbuloi se anëtarët evropianë dhe Kanadaja rritën shpenzimet totale të mbrojtjes në vitin 2022 me 2.2 për qind në terma realë, një rritje reale për herë të tetë radhazi. Shpenzimet e SHBA u rritën me më pak se inflacioni vitin e kaluar, megjithëse pritet të përshpejtohen në 2023. #

Rusia, duke financuar luftën e saj në Ukrainë, dhe Kina bënë rritje të konsiderueshme vitin e kaluar, sipas Institutit Ndërkombëtar për Studime Strategjike.

Siç po e kuptojnë qeveritë perëndimore, sofistikimi teknologjik i armatimit e bën luftën moderne jashtëzakonisht të shtrenjtë. Lufta e Rusisë kundër Ukrainës, për më tepër, ka treguar se konfliktet e shekullit të 21-të nuk kanë të bëjnë vetëm me sulme kibernetike, me dronë dhe bombardime precize nga vende të largëta; tanket, artileria dhe trupat tokësore janë po aq të rëndësishme sa kurrë.

If Ukraine wins the war, democracies must help keep the peace | The Hill

Të jesh plotësisht i përgatitur për të gjitha kërcënimet do të thotë të posedosh të gjithë panoramën e mjeteve dhe një bazë industriale për t’i mbështetur ato.

Aukus është një përpjekje ambicioze për të vënë në praktikë parime të tilla, ku tre anëtarët e tij angazhohen të bashkëpunojnë jo vetëm për nëndetëset, por edhe për raketat hipersonike, AI dhe informatikë kuantike. Australia dhe Britania do të bashkëprodhojnë një nëndetëse të re sulmuese, me paratë australiane që ndihmojnë në zgjerimin e kapacitetit të ndërtimit të anijeve në Mbretërinë e Bashkuar dhe një porosi të përbashkët që redukton kostot. Dy aleanca të veçanta tre-kombësh po bashkëpunojnë për avionët luftarakë të gjeneratës së ardhshme. Edhe BE-ja po hedh një hap të ri, duke rënë dakord javën e kaluar të shpenzojë 1 miliardë euro për porositë e përbashkëta të municioneve dhe të përdorë 1 miliardë euro për të rimbursuar vendet anëtare për furnizimin me raunde në Ukrainë nga rezervat ekzistuese.

Ka ende sfida përpara.

Qeveritë perëndimore mezi kanë filluar t’u shpjegojnë popullatës së tyre implikimet e një ngritjeje të re ushtarake. Dhe rreziku i riarmatimit për të penguar është se kundërshtarët e shohin atë si një provokim.

Në përballjen e luftës së ftohtë midis dy superfuqive, konflikti i drejtpërdrejtë u shmang përfundimisht. Pamja komplekse gjeopolitike e sotme do ta bëjë edhe më të vështirë përsëritjen e atij skenari.

Burimi: Financial Times

Përktheu dhe përshtati: Konica.al

Nga debati me Trump, te gafa me emrin e Putinit

Prapaskenat e lamtumirës së presidentit Joe Biden!

Trump i frikësohet potencialit të saj në debat

Kush është Kamala Harris?

"Nder i madh të shërbeja në këtë detyrë!"

Zgjedhjet në SHBA/ Joe Biden tërhiqet nga gara!