MENU
klinika

Perfekte për foshnjet

Dieta BRAT: Çfarë është dhe a funksionon?

30.03.2023 - 09:13

Dieta BRAT është një kombinim që  përfshin banane, oriz, salcë molle dhe bukë të thekur. Në të kaluarën, pediatrit rekomandonin dietën BRAT për të trajtuar problemet e stomakut tek fëmijët. Por sot rekomandohet më rrallë.

Ideja është që këto ushqime të buta dhe të tretshme lehtë mund të lehtësojnë simptomat e problemeve të stomakut dhe të zvogëlojnë sasinë e jashtëqitjes së prodhuar.

Sot, ekspertët besojnë se dieta BRAT mund të mos jetë alternativa më e mirë për trajtimin e problemeve të stomakut.

Çfarë është dieta BRAT?

Dieta BRAT përbëhet nga ushqime të buta, me pak fibra dhe shpesh rekomandohet për trajtimin e problemeve të stomakut, sëmundjeve të tretjes dhe diarresë.

Pediatrit kanë përshkruar historikisht dietën BRAT për foshnjat që përjetojnë diarre.

Çfarë kanë të përbashkët këto ushqime? Ata janë të gjithë të butë dhe gjoja të lehtë për stomakun.

Konsumimi i tyre pasi të jeni përballur me nauze, të vjella dhe diarre mund t’ju ndihmojë të ndiheni më mirë më shpejt.

Ndërsa dieta BRAT mund të jetë e dobishme për kohëzgjatje të shkurtra, ka rreziqe që lidhen me ndjekjen e një diete kaq të ulët në fibra diete, proteina dhe yndyra për një periudhë të gjatë kohore.

Çfarë mund të hani në dietën BRAT?

Disa mjekë specifikojnë se një dietë e butë është e ndryshme nga dieta BRAT.

Por shumica pajtohen që në dietën BRAT mund të hani më shumë sesa thjesht banane, salcë molle, oriz dhe bukë të thekur.

Çelësi është të hani ushqime që janë të buta për stomakun.

Ushqimet e pranueshme për t’u ngrënë në dietën BRAT konsiderohen ushqime të detyrueshme, që do të thotë se ato janë të ulëta në fibra dhe mund të ndalojnë diarrenë duke forcuar jashtëqitjen.

Ushqime të tjera të buta përfshijnë:

 • drithëra të gatuara, si bollgur ose krem gruri
 • lëng molle
 • supë
 • patate të ziera ose të pjekura

Njerëzit duhet të shmangin ushqimet që janë “jo të buta” në këtë dietë. Ato përfshijnë:

 • qumësht dhe bulmet
 • çdo gjë e skuqur, e yndyrshme ose pikante
 • proteina, të tilla si biftek, mish derri, salmoni dhe sardelet
 • perime të papërpunuara, duke përfshirë zarzavate sallatë, karrota, brokoli dhe lulelakër
 • fruta acidike, si manaferrat, rrushi, portokallet dhe limonët
 • pije shumë të nxehta ose të ftohta
 • alkool, kafe ose pije të tjera që përmbajnë kafeinë

Si të ndiqni dietën BRAT?

Ekzistojnë udhëzime të kufizuara të mbështetura nga kërkime se si të ndiqni saktësisht dietën BRAT, por rekomandimet për një plan 3-ditor ekzistojnë.

Brenda 6 orëve të para, mund të anashkaloni fare ushqimin.

Lërini stomakun të pushojë dhe prisni të hani derisa të vjellat dhe diarreja të pushojnë plotësisht.

Ndërsa prisni për të ngrënë, përpiquni të thithni kuba akulli dhe të pini ujë ose pije sportive.

Kjo do të ndihmojë në zëvendësimin e ujit dhe elektroliteve që janë humbur si rezultat i sëmundjes.

Përpiquni të shtoni lëngje të qarta përsëri në dietën tuaj – si ujë, lëng molle dhe lëng perimesh ose pule – brenda 24 orëve të para pas sëmundjes.

Nëse simptomat kthehen, ndaloni të pini lëngje të qarta dhe prisni disa orë përpara se të provoni përsëri.

Në ditën e dytë, filloni të ndiqni dietën BRAT. Kjo dietë është kufizuese dhe jo shumë ushqyese, kështu që nuk duhet të qëndroni në të për më shumë seç duhet.

Në ditën e tretë pas sëmundjes, ju mund të filloni ngadalë të shtoni ushqime normale përsëri në dietën tuaj nëse jeni të gatshëm për të.

Filloni me gjëra të tilla si vezë të gatuara butësisht, fruta dhe perime të gatuara dhe mish të bardhë, si pulë ose gjeldeti.

Gjëja e rëndësishme është të ndiqni shenjat e trupit. Nëse hani shumë varietet shumë shpejt, simptomat mund të kthehen.

Kur mund të merrni parasysh dietën BRAT?

Një dietë e butë si dieta BRAT është krijuar për t’ju ndihmuar të shëroheni nga problemet e stomakut.

Njerëzit mund ta përdorin dietën edhe në situata të tjera, si pas operacioneve, ku tretja e butë do të ishte e dobishme.

Në të kaluarën, mjekët kanë rekomanduar dietën BRAT për të ndihmuar prindërit të menaxhojnë gastroenteritin akut tek foshnjat.

Dieta BRAT nuk duhet të përdoret për humbje peshe, pasi ajo ka mungesa nga ana ushqyese për përdorim afatgjatë.

Nëse jeni duke përjetuar nauze, dhimbje, diarre ose të vjella, pyesni mjekun nëse dieta BRAT mund të funksionojë për ju.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Zbuloni cila është më e mirë

A ndryshon yndyra e gjalpit nga e qumështit?