Kupa e Mbretit

‘El Clasico’ i përket Barçës, mposhti Real Madridin

03.03.2023 - 14:55

‘El Clasico’ e tretë e sezonit foli për Barcelonën, ​​e cila kaloi në epërsi në gjysmëfinalet e Kupës së Mbretit: ata fituan 1-0 në Bernabeu. Protagonist është Franck Kessie, i cili e detyroi Militaon (25’) të shkaktonte autogolin vendimtar të ndeshjes.

Real Madridi, pas një pjese të parë të shkëlqyer, u mundua të bëhej më i rrezikshëm në të dytën: gjithsesi zëvendësimet e Rodrygos dhe Álvaro Rodríguezit nuk mjaftuan për të shmangur nokautin.

Presioni i madh i Real Madridit çon në golin e Benzemas (12′), i cili me të drejtë anulohet për pozicion jashtë loje dhe i fut Blaugranët në krizë. Në fakt, Barcelona nuk del kurrë nga guaca e saj dhe vuan jashtëzakonisht shumë në mbrojtje, deri në episodin që ndryshon lojën.

Në minutën e 25-të, në fakt, në aksionin e parë sulmues të vërtetë, ekipi katalan kalon në epërsi: Ferrán Torres përfiton nga gabimi i Camavinga dhe i shërben Kessiet, i cili godet në portë dhe gjen devijimin e Militãos. Një autogol që fillimisht u anulua, për t’u rikthyer si i rregullt për Barcelonën, pas rishikimit të saktë nga VAR.

Real Madridi reagon, por rasti më i mirë vjen nga Barcelona: Kessie gjuan me një goditje të sigurt në minutën e 71-të, veç godet Ansu Fati, i cili shmang dyfishimin e rezultatit.

Real Madridi shton presionin, por nuk gjeti e barazimin. Barcelona fitoi 1-0, duke kaluar në epërsi në gjysmëfinalet e Kupës së Mbretit, pavarësisht mungesave të Pedri, Dembele dhe Lewandowski. Ndeshja e kthimit do të luhet më 5 prill në Camp Nou.