MENU
klinika

Bebit i krijohen gishtat e këmbës...

Java e tetë e shtatzënisë, çfarë duhet të keni kujdes!

30.03.2023 - 09:12

Në javën e 8-të të shtatzënisë, shtatzënia juaj është tashmë në ecje të plotë dhe mund të keni disa simptoma të zakonshme, si të vjella në mëngjes, ngërçe të lehta ose njolla. Çdo shtatzëni është e ndryshme, kështu që mos u shqetësoni nëse nuk keni vënë re asgjë ende.

Vogëlushi juaj ka filluar të zhvillojë gishtat e vegjël dhe të këmbëve!

Ju do të keni një takim me mjekun këtë javë, ose në javët e ardhshme – koha e përsosur për të ngritur pyetje.

Jini të përgatitur për disa simptoma të reja, si dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës. Muskujt po punojnë më shumë për të mbështetur mitrën në rritje.

8 javë shtatzënë: zhvillimi i foshnjës

Kjo javë ka të bëjë me punën e vogëlushit në ato veçori të rëndësishme të brendshme dhe të jashtme, duke përfshirë gishtat e vegjël të duarëve dhe këmbëve!

Duart dhe këmbët e foshnjës, dikur sytha të thjeshta, kanë filluar të formojnë gishtat e vegjël dhe gishtat e këmbëve, dhe krahët janë në gjendje të përkulen në bërryla dhe kyçet e dorës.

Në këtë pikë, sytë fillojnë të zhvillojnë pigment, dhe organet gjenitale po formohen gjithashtu, megjithëse është ende herët për të ditur seksin biologjik të të voglit tuaj.

Organet e brendshme po përparojnë gjithashtu. Me formimin e zorrëve, ato fillojnë të zënë hapësirë në kordonin e kërthizës, sepse nuk ka ende vend të mjaftueshëm në barkun e foshnjës. Edhe në këtë fazë të hershme, zorrët po punojnë për të larguar mbetjet nga trupi.

Trupi juaj në javën e 8-të të shtatzënisë

Në kohën kur jeni shtatzënë 8 javë, simptomat e shtatzënisë mund të jenë më të dukshme. Rrobat mund të fillojnë të ndihen paksa të parehatshme dhe mund të përjetoni disa simptoma që nuk i kishit ndjerë më parë, ose disa që duket se vijnë dhe shkojnë. Nga ana pozitive, mjeku mund të jetë në gjendje të zbulojë disa aktivitete kardiake në javën e 8-të të shtatzënisë, megjithëse rrahjet e zemrës së foshnjës mund të jenë paksa shumë të shpejta për t’u regjistruar në një ultratingull të brendshëm ose të jashtëm.

8 javë shtatzënë: simptomat

Çfarë “duhet” të ndiheni në javën e 8-të të shtatzënisë? Për shkak se çdo person dhe shtatzënia është e ndryshme, nuk ka asnjë mënyrë standarde që dikush “duhet” të ndihet në këtë kohë. Sidoqoftë, në javën e 8-të të shtatzënisë, mund të përjetoni disa nga këto simptoma:

Sëmundja e mëngjesit. Tashmë mund të jeni duke u marrë me të vjella në mëngjes që shkaktojnë të përziera dhe madje të vjella në javën e 8 të shtatzënisë. Lajmi i mirë është se simptomat e sëmundjes në mëngjes zakonisht zhduken gjatë tremujorit të dytë, dhe ju jeni pothuajse aty!

Aversionet ndaj ushqimit dhe aromës. Disa shije dhe aroma që nuk ju kanë shqetësuar kurrë më parë mund të duken të mbingarkuara ose të neveritshme, falë hormoneve të shtuara që përforcojnë ndjenjën e nuhatjes dhe e bëjnë stomakun të ndihet sikur jeni në një xhiro të egër me slitë. Nëse gjithçka ju bën të ndiheni të përzier ose nuk mund të mbani asgjë në 8 javë, bisedoni mjekun.

Diarreja. Sistemi tretës mund të jetë shumë më i ndjeshëm tani dhe simptomat si diarre, kapsllëk dhe dhimbje stomaku janë të gjitha të zakonshme në javën e 8-të të shtatzënisë. Praktikimi i zakoneve të shëndetshme të të ushqyerit dhe qëndrimi i hidratuar mund të ndihmojë. Kontaktoni me mjekun nëse diarreja zgjat më shumë se 24 orë ose shoqërohet me simptoma të tjera. Mos merrni ilaçe kundër diarresë ose ndonjë ilaç përpara se të flisni me mjekun.

Urinim i shpeshtë. Po, ju mund të bëni shumë udhëtime shtesë në banjë në këtë kohë! Në javën e 8-të të shtatzënisë dhe gjatë gjithë shtatzënisë, mund të vëreni se disa simptoma vijnë dhe ikin, dhe kjo është e zakonshme. Ndërsa fëmija rritet dhe mitra zgjerohet, të dyja bëjnë presion në fshikëzë.

Ngërçe barku. Ngërçet janë gjithashtu të zakonshme në javën e 8-të të shtatzënisë dhe janë një tjetër simptomë që mund të vijë dhe të shkojë. Ngërçet e lehta ose ndjenja sikur menstruacionet po ju vijnë në javën e 8-të të shtatzënisë (dhe më tej) mund të shoqërohen me rritjen e vazhdueshme të mitrës. Nëse simptomat janë të rënda, konsultohuni me mjekun për të përjashtuar problemet.

Dhimbje shpine. Në kohën kur jeni shtatzënë në javën e 8-të, dhimbja e shpinës mund të shfaqet. Kjo për shkak se muskujt e shpinës po punojnë më shumë se zakonisht pasi pesha juaj rishpërndahet për të akomoduar mitrën në rritje. Për më tepër, qendra e gravitetit po ndryshon dhe ato hormone të shtatzënisë po punojnë në relaksimin e ligamenteve në nyjet e legenit, gjë që mund të çojë në parehati.