MENU
klinika

Shkaqet

Keni të vjella çdo mëngjes? Ja pse ju ndodh

30.03.2023 - 09:16

6 mënyra për të menaxhuar të vjellat e mëngjesit

Nauzeja dhe të vjellat, ky efekt anësor jashtëzakonisht i pakëndshëm i lidhur me hormonet e shtatzënisë, mund të fillojë që në tre javë të shtatzënisë dhe zakonisht zhduket nga 12 deri në 16 javë, megjithëse disa gra e përjetojnë atë për shumë më gjatë. Më e keqja e të përzierave zakonisht vjen në mëngjes kur kombinimi i hormoneve të shtatzënisë dhe stomakut bosh mund të bëjë që të ngrihesh nga shtrati sikur sapo ke zbritur nga një slitë. Por disa gra ndjehen shumë më të sëmura gjatë natës.

Disa gra sëmuren më vonë gjatë ditës nëse nuk kanë mbajtur një nivel të ekuilibruar të sheqerit në gjak. Nëse keni ngrënë shumë ëmbëlsira ose karbohidrate, sheqeri në gjak mund të rritet dhe të bjerë, gjë që mund t’ju bëjë të ndjeni të përziera. Të njëjtin efekt mund të ketë edhe mos ngrënia mes drekës dhe darkës. Ndjeshmëria ndaj aromave gjithashtu mund të luajë një rol.

Për fat të mirë, ka hapa që mund të ndërmerrni për të ndihmuar në lehtësimin e efekteve të sëmundjes gjatë natës.

1.Hani vakte të vogla ditën dhe natën

Nauzeja është më e zakonshme në stomak bosh. Në vend të tre vakteve të mëdha, provoni tre vakte më të vogla me pushime shtesë mes ushqimeve. Bajamet ose kosi me pak sheqer mund të ndihmojnë në shmangien e përzierjes si gjatë ditës ashtu edhe para gjumit.  Diçka me pak proteina është e shkëlqyeshme për ta mbajtur indeksin glicemik pak më të ekuilibruar dhe do t’ju bëjë të ndiheni të ngopur më gjatë. Mbani ushqime të lehta për t’u ngrënë të mbushura me proteina pranë shtratit, në mënyrë që të mund të pini një kafshatë nëse zgjoheni natën ose para se të dilni nga shtrati.

  1. Qëndroni të hidratuar

Dehidratimi mund të jetë edhe shkaku dhe rezultati i të përzierave dhe të vjellave. Pini ujë gjatë gjithë mbrëmjes dhe mbani ujë në komodinë.

  1. Prisni yndyrën dhe sheqerin

Ushqimet e skuqura dhe ushqimet e pasura me sheqerna dhe yndyrna janë më të vështira për t’u tretur, gjë që mund të shkaktojë fryrje, urth dhe refluks acidi. Nëse jeni të prirur për të përziera, shmangni ato sa më shumë që të jetë e mundur. Kur hani një karbohidrat ose një ushqim me sheqer, si një mollë, balanconi atë me një proteinë, siç është djathi.

  1. Pastroni ajrin

Nëse disa aroma ju trazojnë, hapni dritaret dhe ndizni ventilatorin e sobës. Një truk tjetër: Hani darkën të ftohtë. Edhe pse kjo mund të tingëllojë e papëlqyeshme, ushqimi i ftohtë ka më pak  erë.

  1. Mjetet juridike alternative

Studimet tregojnë se xhinxheri mund të ndihmojë në uljen e të përzierave, kështu që provoni të pini pak çaj xhinxheri në mbrëmje

  1. Mjekimi

Nëse jeni duke kërkuar për më shumë lehtësim, mund të flisni me mjekun për një kombinim të vitaminës B6 dhe një antihistamine që është një ilaç me recetë i miratuar për trajtimin e të përzierave gjatë shtatzënisë. Shkakton përgjumje, kështu që mund t’ju ndihmojë gjithashtu të pushoni. Megjithatë, raportet e fundit sugjerojnë se mund të mos jetë aq i sigurt sa mendohej dikur – bisedoni me mjekun për rreziqet dhe përfitimet. Një opsion tjetër është marrja e vitaminës B6 vetë (deri në 200 miligramë në ditë është e sigurt), e cila gjithashtu është treguar se lehtëson të vjellat e mëngjesit.