MENU
klinika

Në pritje të vendimit të Gjykatës

Kur do shfuqizohet Bordi i çmimeve të karburanteve?

13.03.2023 - 18:09

Ministrja e Financave, Delina Ibrahimaj u shpreh se janë duke pritur vendimin e Gjykatës dhe më pas do të vendosin për shfuqizimin e Bordit të Transparencës për çmimet e karburanteve.

Pas mbledhjes së qeverisë, Ibrahimaj u pyet nga gazetarët për këtë çështje, duke theksuar se qeveria ka qenë e detyruar që të ndërhyjë.

Sipas saj, shifrat kanë treguar që ndërhyrja ka qenë efektive, pasi nuk ka lejuar tregtarët të rrisin fitimin.

“Në fakt Bordi i Transparencës për çmimet e karburanteve është duke u diskutuar në Gjykatën Kushtetuese, ka patur një seancë të parë, pritet një seancë e dytë dhe në bazë të vendimit të Gjykatës Kushtetuese ne do veprojmë. Megjithatë unë i qëndroj asaj që kam përsëritur gjatë vitit të kaluar që ndërhyrja e qeverisë në vendosjen e çmimeve të karburanteve ishte një ndërhyrje e detyruar nga kushtet në të cilat ndodheshim.

Qeveria asnjëherë nuk ka dashur të ndërhyje në forcat e tregut, por duke parë që kishte luhatje që nuk reflekton realisht rritjen e çmimeve të tregut dhe që të evitonim cdo abuzim nga tregtarët ne vendosëm të ndërhyjmë dhe shifrat tregojnë që ndërhyrja jonë ka qenë efektive”, u shpreh ministrja.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Ministrja Ibrahimaj për "Zërin e Amerikës"

“FMN parashikon ngadalësim të rritjes ekonomike”

Nga Russian Today/ ..."një vend që prodhon energji"

“Arabia Saudite nuk është më një vend i naftës”

Bussines Insider/ Paralajmërojnë analistët

“Recesioni global është i pashmangshëm”