MENU
klinika

"Serbia një regjim hibrid"

Kurti: Kremlini e Putini është Beogradi zyrtar

28.03.2023 - 12:59

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ishte i ftuar ditën e sotme në emisionin e mëngjesit “Wake Up”, ku ka folur edhe për marrëdhënien e Kosovës me Serbinë. Ai u shpreh i gatshëm për një marrëveshje, por shtoi se Serbia është mjaft agresive e nuk shkëputet dot nga e shkuara dhe as nga e tashmja problematike.

Sipas tij Serbia është një regjim hibrit dhe nuk është e pavarur nga federata ruse.

Pyetja: Kur mendohet se do të kemi një marrëveshje defenitive mes Kosovës dhe Serbisë.

Albin Kurti: Qysh dje po të varet prej meje, por është e qartë se pala e cila nuk është konstruktive, pala e cila është agresive, ajo e cila nuk distancohet as nga e kaluara pra Millosheviçi, as nga e tashmja problematike për kontinentin tonë, pra Kremlini e Putini është Beogradi zyrtar.

Ne si shtet demokratik dhe i pavarur jemi të bindur që jemi edhe më demokratik edhe të pavarur se sesa Serbia. Ajo është një regjim hibrid, autokraci praktikisht dhe në anën tjetër nuk është e pavarur nga federata ruse.

Kjo bën që ta kemi fqinjësinë e vështirë, ndërkohë që kemi dëshirë të kemi fqinjësi të mirë, por për këtë do të ndihmojë shumë zbatimi i kësaj marrëveshje që e kemi dakorduar në Bruksel dhe në Ohër e cila nënkupton njohje defakto të ndërsjellët ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

"Kurti i pamatur, u paralajmërua"

Tensionet në Veri, Milo: Teatër i madh politik!

“Kosova ra në grackën e Vuçiç”

Haliti: Ç’pritet të ndodhë me Marrëveshjen e Ohrit

Dy ditë pas përleshjeve me policinë e Kosovës

Si paraqitet situata në komunat në veri

"4 shtetet të BE-së që mund t’i japin fund trazirave!"

‘Çelësi’ që zgjidh konfliktin Kosovë-Serbi, sipas Edward Joseph