MENU
klinika

Studimi

Mos e pini kafenë para kësaj ore, do t’ju shtojë stresin

20.03.2023 - 11:57

Mëngjeset nuk mund të kenë kuptim pa një filxhan kafe të ngrohtë. Por ka një fakt, nuk duhet ta konsumoni përpara orës 9:30 minuta.

Kjo pasi studimet kanë treguar se sjell stres gjatë ditës.

Kur pini kafe, kafeina ndërhyn në nivelin e kortizolit, gjë që mund të çojë në rritjen e stresit dhe ankthit.

Kjo është arsyeja pse shumë persona e fillojnë ditën e tyre duke u ndier në ankth.

Koha më e mirë për të shijuar kafen tuaj është pas orës 9:30 të mëngjesit kur niveli i kortizolit është më i ulët.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Shkencëtarët më në fund e kanë një përgjigje

A është vërtet e dëmshme të pini kafe me stomakun bosh