MENU
klinika

Peizazhe të mrekullueshme

Nga Afrika në Brazil, 10 vendet ku toka duket e sheshtë

21.03.2023 - 12:37

Edhe pse e dimë që Toka është e rrumbullakët, ka vende në botë ku vështrimi shkon drejt pafundësisë dhe toka të duket vërtet e sheshtë. Është pikërisht uniformiteti i tyre që të jep një ndjenjë madhështore të hapësirës së pafund dhe mrekullisë së pakufishme. Nga Afrika, në Europë dhe Brazil, po ju sjellim 10 prej këtyre vendeve që janë të admirueshme për syrin.

SALAR DE UYUNI, Bolivi – Kjo banesë e madhe me kripë, më e madhja në botë, shtrihet mbi 10,500 kilometra katrorë. Korja e kripës ka një trashësi që varion nga tre deri në 10 metra, për një sasi të barabartë me rreth 10 miliardë tonë kripë. Kripa përdoret gjithashtu si material ndërtimi, për hotele dhe bujtina turistike. Salar de Uyuni është gjithashtu rezerva më e madhe e litiumit në botë.
LIQENI BAJKAL, Siberi, Rusi – I vendosur në Siberinë jugore, liqeni jo vetëm që është më i vjetri dhe më i thelli në botë, por kur ngrin në muajt e dimrit, ai formon një nga hapësirat më të sheshta në Tokë. Në vitin 1920, gjatë Luftës Civile Ruse, ushtria kundërrevolucionare e quajtur Ushtria e Bardhë arriti t’i shpëtonte Ushtrisë së Kuqe Bolshevike duke kaluar këtë hapësirë ​​të pamasë akulli.
DANKALIA, Etiopi – Vendasit e quajnë atë “paradhoma e ferrit” për shkak të klimës së saj ekstreme. Shkretëtira Danakil ndodhet në verilindje të Etiopisë, me temperatura të ditës që i kalojnë 50°C. Ajo është gjithashtu një nga nivelet më të ulëta në Tokë dhe ka gracka të shumta vërtet djallëzore, si tërmetet e shpeshta, vullkanet, geyser me tym toksik dhe kanione kripe.
PARKU KOMBËTAR EVERGLADES, Florida – Në Floridën jugore ndodhet në një nga zonat më të sheshta të Shteteve të Bashkuara, aq sa vendasit me të drejtë e quajnë këtë rajon “ujërat e gjelbër”, ose “Lumi i Barit”). Hyrja në këto zona nuk është e lehtë. Mund të jetë e dobishme të lundrosh nëpër lumenj, por gjithmonë me kujdes ekstrem.
TAIGA SIBERIANE – Taiga është një ekozonë tipike e Rusisë siberiane, një zonë e mbuluar nga një fushë e gjerë e formuar nga depozitime të dendura aluviale. Klima është subarktike, me temperatura që arrijnë vlera ekstreme, nga +40 °C deri në -65 °C. Dimrat janë të gjatë dhe të ftohtë, me pak reshje bore për shkak të efekteve të anticiklonit siberian.
PANTANAL, Brazil – Emri i saj do të thotë “kënetë”. Kjo fushë e pamasë aluviale, e vendosur midis Brazilit, Bolivisë dhe Paraguait, zë 150,000 km katror tokë dhe është ligatina më e madhe në botë. Përshkohet vetëm nga katër rrugë.
KRIPORET E BONNEVILLE, Utah –Bëhet fjalë për 121 kilometra katrorë të sheshtë si tavolinë, të vendosura në Utahun veriperëndimor. Ata janë gjithashtu të famshëm edhe për garat e shpejtësisë Bonneville Speedëay,  të përdorur që nga viti 1912 nga disa guximtarë në bordin e makinave të garave të llojeve të ndryshme, madje të pajisura me shtytje jet për të testuar motorët e tyre dhe për të thyer rekorde shpejtësie në këtë hapësirë ​​të madhe kripe.
PARKU DELTA I PO, Ravenna – Rajoni ku lumi më i madh në Itali arrin në det karakterizohet nga një peizazh i sheshtë dhe pothuajse moçalor, me bukuri të jashtëzakonshme piktoreske. Është streha llojeve të panumërta të zogjve dhe një vend nga ku mund të admirohen perëndimet spektakolare dhe romantike.
HOLANDA – Vetë emri i saj, Vendet e Ulëta, tregon shumë për sa i sheshtë është ky vend. I shkëputur nga deti falë një sistemi kompleks digash, ai ofron panorama aq sa mund të shohë syri, veçanërisht me ngjyra në zonat e rritjes së tulipanëve.
SAHEL, Afrikë – Zona Sahel, e vendosur në zemër të Afrikës midis shkretëtirës së Saharasë dhe savanës, është një nga zonat më të mëdha të sheshta në planet. Ndërpritet minimalisht nga malet Tibesti dhe shtrihet nga bregu i Atlantikut deri në Detin e Kuq dhe karakterizohet natyrshëm nga një klimë shkretëtirë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN