MENU
klinika

Editoriali i Le Monde

Protestat po e poshtërojnë Francën e Macron-it!

29.03.2023 - 09:00

Gjuha diplomatike e përdorur nga Downing Street mezi e fshehu shkallën e rrezikut në Paris: Vendimi për të shtyrë vizitën e mbretit Charles III në Francë “u mor me pëlqimin e të gjitha palëve, pasi presidenti i Francës i kërkoi qeverisë britanike të shtynte vizitën.”

Ndërsa Franca mund të krenohej që ishte zgjedhur nga kreu i ri i shtetit britanik për vizitën e tij të parë zyrtare jashtë vendit, Presidenti francez Emmanuel Macron u detyrua ta anulonte atë në minutën e fundit, të premten, më 24 mars, dhe e gjitha kjo dukej si poshtërim.

Në vend që të inaugurojë mini-turin e tij të ribashkimit evropian pas Brexit duke ecur në Champs-Elysées së bashku me mikpritësin e tij francez, Charles of Angli do ta fillojë atë të enjten, më 30 mars, në Berlin me një fjalim para Bundestagut.

Duke e detyruar Macron të anulonte udhëtimin e mbretit, kundërshtarët e planit të diskutueshëm të reformës i kanë dhënë konfliktit francez një dimension evropian.

Shtyrja e pjesës franceze të vizitës së Charles III padyshim që nuk vë në dyshim dëshirën e përbashkët për të treguar solidaritet në kontekstin e luftës në Ukrainë dhe për të ringjallur bashkëpunimin. Në traditën britanike, udhëtimet mbretërore kanë mbi të gjitha një funksion “qetësues”, duke përgatitur terrenin përpara ardhjes së diplomatëve dhe liderëve politikë. Por Rishi Sunak dhe Macron prezantuan tashmë “fillimin e ri” të marrëdhënieve franko-britanike në Pallatin Elysée më 10 mars.

Duke projektuar krizën franceze në skenën ndërkombëtare, shtyrja e vizitës mbretërore nxjerr në pah moskuptimin e dyfishtë që krijon kjo çështje me fqinjët e saj: si mundet shtyrja e moshës së pensionit në 64 vjeç, një moshë që shpesh është shumë më e ulët se ajo në fuqi në fqinjët tanë, të poshtërojnë një vend si Franca? Si mundet qeveria e një vendi që pretendon të luajë një rol udhëheqës në Bashkimin Evropian të jetë kaq e paaftë për të menaxhuar një konflikt të brendshëm politik përmes dialogut?

Këto janë pyetje që mund të jenë të dobishme për vetë francezët t’i marrin në konsideratë.

Franca nuk është padyshim i vetmi vend në Evropë që përjeton konflikte politike dhe protesta sociale. Por është një nga vendet e pakta ku përdorimi i dhunës duket të jetë një mënyrë e përsëritur për t’i zgjidhur ato. Është e vërtetë se funksionimi i demokracive po vihet në pikëpyetje pothuajse kudo, stabiliteti i qeverive po bëhet gjithnjë e më i pasigurt dhe partitë politike po bëhen gjithnjë e më fluide dhe të fragmentuara.

Anger at Macron mounts as French unions hold new protests

Por Franca, me presidentin e saj me kompetenca të gjera, shtetin e saj të supozuar të gjithëpushtetshëm, organet e saj të ndërmjetme të dobësuara dhe traditat e saj të protestave përçarëse, qëndron veçmas nga fqinjët e saj evropianë.

Në asnjë nga tre vendet e tjera evropiane – Gjermania, Italia, Mbretëria e Bashkuar – të studiuara së fundmi nga sondazhi i kryer nga instituti OpinionWay për Cevipof botuar në Le Monde, niveli i mosbesimit ndaj institucioneve nuk arrin atë të popullsisë franceze.

Kriza politike dhe sociale që po trondit vendin kërkon që të trajtohen urgjentisht shkaqet e shumta.

Përndryshe, Franca do të jetë në rrezik më të madh të izolimit në Evropë, apo edhe të nënvlerësimit.

Burimi: Le Monde

Përktheu dhe përshtati: Konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN