MENU
klinika

'Lëkund dorën'

Putin godet këmbën në dysheme gjatë takimit me Xi, shtohen spekulimet për shëndetin e tij

21.03.2023 - 10:57

Presidenti rus Vladimir Putin u shfaq jo në gjendje të mirë shëndetësore teksa lavdëroi “mikun e tij të dashur”, presidentin kinez Xi Jinping, gjatë takimit në Moskë.

“Daily Mail” shkruan se Putin dridhej dhe shtrëngonte fort karrigen. Ai tha se është i gatshëm të diskutojë planin kinez për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë. Perëndimi dhe Kievi dyshojnë në të vërtetën e këtij pretendimi dhe po përpiqen të zbulojnë arsyen e vërtetë për qasjen pajtuese të Xi.

Ne kemi qenë gjithmonë të hapur për negociata’ i tha Putin Xi, i cili erdhi në Moskë disa ditë pasi Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC) lëshoi ​​një urdhër arresti për presidentin rus.

ICC lëshoi ​​një urdhër arresti për Putinin për një krim lufte për të cilin ai është indirekt përgjegjës. Meqenëse gjykata nuk ka juridiksion për çështjen e agresionit të tij kundër Ukrainës, ai akuzohet për krimin e luftës të dëbimit të detyruar të fëmijëve, transmeton “Jutarnji list”.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Flet kreu i Forcave të Armatosura të Britanisë

A është Putin i sëmurë rëndë?