MENU
klinika

"Dokumenti, më i miri deri sot"

Rama: Marrëveshja e Ohrit, njohje ‘de facto’ e Kosovës

24.03.2023 - 12:45

Kryeministri Edi Rama u ndal edhe tek plani evropian për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi. Ai u shpreh se është më i miri deri më sot, ku palët marrin atë që ju takon dhe është një njohje “de facto” e Kosovës nga Serbia.

“Mendoj se dokumenti në tryezë është më i miri ku të dyja palët mund të marrin atë që ju takon. Të dyja palët janë shumë pranë luftës dhe era e gjakut është ende e fortë deri në atë pikë sa nuk mund të hedhin hapat e fundme. Kjo është rruga e duhur dhe njohje “de facto” e të drejtës së Kosovës për të jetuar dhe vendosur më vete. Është njohje “de facto” e Serbisë ku me Kosovën duhet të ketë marrëdhënie normale. E vetmja pikë është a ato të zbatohen, por Ballkani është një vend me mjaft gracka. Por le të shohim”, tha Rama.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


“Memorandum për shkëmbimin kulturor”

Çfarë pritet të ndodhë në Ohër?