MENU
klinika

Ja çfarë thonë mjekët

Stresi dhe apendiksi, a kanë ndonjë lidhje?

31.03.2023 - 09:15

Ndiheni ndonjëherë kaq të stresuar sa mund ta ndjeni atë edhe në zorrë?

Kjo është në të vërtetë mjaft tipike, pasi dhimbja e barkut është një simptomë e zakonshme e stresit. Shkencëtarët vazhdojnë të hulumtojnë lidhjen midis trurit dhe sistemit të tretjes, por ne e dimë se stresi dhe çrregullimet e lidhura me stresin, si ankthi dhe depresioni, mund të ndikojnë në shëndetin tonë të zorrëve.

Pra, a mund të ndikojë stresi apendiksin?

Apendiksi është një organ i vogël i lidhur me zorrën e trashë. Megjithëse është vetëm 4 deri në 5 cm i gjatë, një apendiks i përflakur (apendiksit) mund të shkaktojë probleme serioze shëndetësore. Nëse nuk trajtohet, apendiksi mund të këputet, gjë që mund të jetë fatale.

A ka lidhje mes stresit dhe apendicitit?

Ideja se stresi mund të jetë i lidhur me apendicitin ka ekzistuar për disa dekada. Një studim i vitit 1992 i një grupi njerëzish që kishin apendektomi (operacione për heqjen e apendiksit) sugjeroi një lidhje të dobët midis apendiksit dhe ngjarjeve të mëdha stresuese, si një aksident me makinë ose humbja e punës.

Studimi gjeti gjithashtu një lidhje të dobët midis apendicitit dhe zhgënjimit të vazhdueshëm dhe të shpeshtë të qëllimit (stresorë afatshkurtër) gjatë 26 javëve.

Por autorët e studimit ishin të qartë se kjo nuk sugjeronte se stresi shkaktonte apendiksit. Ata shprehën nevojën për më shumë kërkime.

Stresi dhe zorrët

Asnjë hulumtim që atëherë nuk ka mundur të hedhë më shumë dritë nëse stresi mund të shkaktojë apendiksit. Por ne kemi mësuar shumë për stresin dhe shëndetin gastrointestinal (GI) në përgjithësi.

Sipas një rishikimi të vitit 2017, stresi mund të kontribuojë në dhimbjen kronike të organeve të brendshme. Kjo mund të jetë për shkak të boshtit zorrë-tru, një lidhje midis sistemit nervor dhe atij tretës. Studiuesit sugjerojnë gjithashtu se stresorët e hershëm të jetës si abuzimi, varfëria ose neglizhenca mund të kontribuojnë në dhimbjen viscerale.

Stresi dhe sistemi imunitar

Stresi mund të ndikojë në sistemin imunitar. Kjo ju bën më të ndjeshëm ndaj infeksioneve dhe inflamacioneve, të cilat mund të shkaktojnë apendiksit.

Çfarë mund të shkaktojë apendiksit?

Apendiciti është zakonisht për shkak të një bllokimi në apendiks. Nuk është gjithmonë e qartë se çfarë e shkakton këtë bllokim, por ekspertët besojnë se mund të jetë:

  • jashtëqitje e ngurtësuar
  • parazitët e zorrëve, si krimbat
  • ind i zgjeruar në murin e apendiksit
  • Sëmundja inflamatore e zorrëve (IBD)
  • tumoret

Ky bllokim çon në një grumbullim të baktereve, të cilat shkaktojnë inflamacion.

A mund të shkaktojë stresi apo ankthi dhimbje barku?

Është e zakonshme të përjetosh dhimbje barku si një simptomë e stresit ose kushteve të lidhura me stresin, si ankthi ose depresioni.

Ankthi dhe stresi mund të nxisin trupin të lëshojë hormonin kortizol. Ndër efektet e tij të shumta, kortizoli mund të prishë proceset në sistemin gastrointestinal. Sipas një rishikimi të hulumtimit të vitit 2021, kjo mund të ndikojë në lëvizshmërinë e zorrëve dhe ekuilibrin e mikrobeve në zorrë. Këto probleme shpesh rezultojnë në dhimbje.

Lidhja midis disponimit tuaj dhe sistemit gastrointestinal njihet si boshti tru-zorrë. Stresi mund të kontribuojë në zhvillimin ose përkeqësimin e disa gjendjeve gastrointestinale, disa prej të cilave mund të ndihen si apendiksit.

Flisni me një mjek nëse përjetoni dhimbje të vazhdueshme barku dhe kërkoni kujdes të menjëhershëm mjekësor për dhimbje të forta. Profesionistët mjekësorë mund t’ju këshillojnë nëse bëhet fjalë për apendiksit apo një gjendje tjetër.