MENU
klinika

Si ta kuptoni që në fillim

‘Syri rozë’, ja çfarë simptomash shfaq…

13.03.2023 - 12:55

Cilat janë simptomat më të zakonshme të syrit rozë?

Konjuktiviti, i njohur më shpesh si syri rozë, është një gjendje që shkakton skuqje, ënjtje dhe acarim në ose rreth syrit ose qepallës. Ndërsa fëmijët kanë më shumë gjasa të kenë sy rozë sesa të rriturit, ajo mund të prekë njerëzit e çdo moshe.

Shkaku më i zakonshëm i syrit rozë është një virus – i njëjti që shkakton ftohjen e zakonshme. Syri rozë mund të shkaktohet edhe nga disa lloje të ndryshme bakteresh. Si konjuktiviti viral ashtu edhe ai bakterial janë shumë ngjitës dhe mund të përhapen lehtësisht nga një person në tjetrin.

Në disa raste, syri rozë mund të shkaktohet nga një reaksion alergjik ndaj irrituesve në mjedis, të tilla si poleni, qimet e kafshëve shtëpiake, kimikate ose tymi i cigares. Konjuktiviti alergjik nuk është ngjitës.

Si duket syri rozë?

Simptomat e syrit rozë mund të ndryshojnë në varësi të shkakut.

Megjithatë, në shumicën e rasteve, të bardhat e syve ka të ngjarë të kenë ngjyrë të kuqe ose rozë. Sytë gjithashtu mund të ndihen të irrituar dhe të kenë një ndjenjë zhavorri, sikur të keni një qerpik ose një kokërr rërë në sy. Është gjithashtu e zakonshme që sytë të jenë të përlotur dhe të ndjeshëm ndaj dritës.

Simptoma të tjera të syrit rozë mund të përfshijnë:

  • kruajtje, acarim ose ndjesi djegieje në sy
  • qepallat e fryra
  • grisje e shtuar
  • rrjedhje e trashë, ngjitëse nga syri
  • qepallat me kore, veçanërisht kur zgjoheni
  • parehati me lente kontakti, ose lente që nuk qëndrojnë në vend

Simptomat sipas shkakut

Syri rozë i shkaktuar nga një virus: Ky lloj mund të shoqërohet me simptoma të ftohjes. Shkarkimi nga sytë mund të jetë i përlotur (në vend të një mukusi të trashë) dhe simptomat mund të fillojnë vetëm me një sy.

Syri rozë i shkaktuar nga infeksioni bakterial: Ky lloj mund të prodhojë rrjedhje të trashë (qelb) në sy. Sytë mund të jenë të lënduar dhe të skuqur. Konjuktiviti bakterial mund të ndodhë gjithashtu së bashku me një infeksion të veshit ose streptokokun e fytit.

Syri rozë i shkaktuar nga alergjenët: Ky lloj shpesh prek të dy sytë menjëherë. Ju gjithashtu mund të keni simptoma të tjera alergjie, si rrjedhje hundësh, teshtitje ose astma. Syri rozë i lidhur me alergjenët ka tendencë të çojë në lot të ujshëm dhe kruajtje intensive.

A mund të largohet syri rozë vetë?

Po. Disa raste të syrit rozë do të përmirësohen me kalimin e kohës pa trajtim. Kjo mund të ndryshojë në varësi të shkakut.

Konjuktiviti viral: Syri rozë i shkaktuar nga një virus zakonisht nuk kërkon trajtim. Në shumicën e rasteve, trupi do të luftojë virusin dhe syri rozë do të largohet me kohën. Megjithatë, nëse simptomat nuk fillojnë të përmirësohen brenda rreth 5 ditësh, ose nëse përkeqësohen, është e rëndësishme të flisni me mjekun. Ju mund të lehtësoni shqetësimin e syve me mjete juridike shtëpiake, si vendosja e butë e një lecke të ftohtë dhe të lagur në syrin e prekur sipas nevojës.

Konjuktiviti bakterial: Nëse syri rozë shkaktohet nga bakteret, ai mund të pastrohet vetë pa trajtim me antibiotikë nëse keni simptoma të lehta. Sidoqoftë, do të merrni kujdes mjekësor nëse sytë kanë rrjedhje të ngjashme me qelb ose nëse sistemi imunitar është i dëmtuar.

Konjuktiviti alergjik: Syri rozë i shkaktuar nga një alergjen zakonisht përmirësohet pasi të mos jeni më rreth alergjenit. Medikamentet kundër alergjive dhe pikat antihistaminike të syve mund të ndihmojnë në lehtësimin e simptomave.

Me syrin rozë viral dhe bakterial, mund të duhen 1 deri në 2 javë që syri rozë të pastrohet. Megjithatë, syri  rozë do të jetë ende ngjitës derisa të shërohet.

Si trajtohet syri rozë?

Trajtimi për syrin rozë varet nga shkaku.

Siç u përmend, syri rozë i shkaktuar nga një virus zakonisht nuk kërkon trajtim dhe shpesh do të pastrohet vetë brenda disa javësh. Megjithatë, mjekimi antiviral mund të jetë i nevojshëm nëse keni një formë më serioze të konjuktivitit viral. Ky mund të ndodhë nëse shkaktohet nga virusi herpes simplex ose virusi varicella-zoster.

Pikat e syve me antibiotikë mund të trajtojnë rastet e syrit rozë të shkaktuar nga një infeksion bakterial. Këto pika për sy mund të përshkruhen nga mjeku okulist. Pikat e syve me antibiotikë nuk do të ndihmojnë në trajtimin e syrit rozë të shkaktuar nga viruset ose alergjitë.

Mjeku mund të përshkruajë steroid topikal nëse keni një rast të rëndë të konjuktivitit. Ky lloj ilaçi mund të ndihmojë në uljen e inflamacionit. Steroidet topike zakonisht përshkruhen si pika të kombinuara me antibiotikë në rastet e konjuktivitit të rëndë bakterial.

Mjeku  mund të sugjerojë përdorimin e pikave antihistamine për syrin rozë që është shkaktuar nga alergjitë. Këto pika nuk do të kurojnë syrin rozë, por, në vend të kësaj, mund të ndihmojnë në lehtësimin e simptomave, të tilla si kruajtje dhe ënjtje.

Edhe nëse keni një rast të lehtë të syrit rozë, është mirë të flisni me mjekun. Ata mund t’ju japin një diagnozë të saktë, të përshkruajnë trajtimin e duhur nëse është e nevojshme dhe gjithashtu të sigurohen që të mos keni një gjendje më serioze të syve.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN