MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

Takat e larta shkaktojnë variçe?

28.03.2023 - 11:53

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacienti: Takat e larta shkaktojnë variçe?

Mjeku: Takat e larta mbivlerësojnë venat në këmbët tona: kur e gjithë ngarkesa shpërndahet në mënyrë të pabarabartë dhe bie në pjesën e përparme të këmbës, enët përjetojnë presion të rëndë. Ajo çon në rrjedhje shqetësuese të venave, ngecje dhe inflamacion. Dashamirët e takave të larta vërejnë se deri në mbrëmje këmbët e tyre fryhen, dhembin dhe lëndohen.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN