MENU
klinika

Analiza

Trump tregoi edhe një herë se nuk lë asnjë mundësi t’i ikë…

24.03.2023 - 13:46

Edhe pse ekipi ligjor i Donald Trump njoftoi për media javën e kaluar se, në rast se ish-presidenti vërtet akuzohet, ai do të dorëzohet vullnetarisht në prokurorinë e Nju Jorkut për të shmangur një spektakël mediatik, burime të mirëinformuara që folën për mediat e huaja me kusht anonimitetin pretendojnë se Donald Trump po shpreson në fakt për një skenë në të cilën agjencitë e zbatimit të ligjit në pranga, me dritat verbuese të fotoreporterëve të shumtë, do ta largojnë me forcë nga kompleksi i tij në Florida.

Për më tepër, ndihmësit e Trump thonë se ideja që kandidati republikan presidencial të mbajë kokën lart ndërsa tërhiqet me pranga për të tallur kamerat edhe një herë, tallet me të gjithë “gjuetinë e motivuar politikisht” për mbështetësit, duke e portretizuar veten si një udhëheqës i patrembur të cilin e meriton edhe një mandat në Uashington.

“Trump dëshiron t’i tregojë audiencës së tij besnike MAGA se ‘këneta’ mund të krijojë procese të motivuara politikisht për këdo, ndoshta edhe për veten e tyre”, i tha NYT një person që foli me ish-presidentin amerikan këtë fundjavë, duke shtuar se bashkëpunëtorët e tij më të afërt janë të shqetësuar për se Trump kohët e fundit duket se është krejtësisht i shkëputur nga realiteti dhe jeton në botën e tij.

How an Indictment and Arrest of Donald Trump Could Unfold - The New York  Times

Ndërkohë që ditët e fundit media spekulon pa u lodhur raportet dhe informacionet e fundit në lidhje me rastin e tij dhe drejton diskutimet për detajet teknike të arrestimit të një personi, siguria e të cilit është ende në krye të agjentëve të Shërbimit Sekret, ish-presidenti luan golf dhe merr pjesë në festa e miqve të ngushtë në Florida, të cilëve u ofron edhe “shërbimet e DJ”-ve të saj.

Megjithatë, burime edhe më të informuara pohojnë se ish-presidenti në fakt është i tmerruar nga paditë e mundshme dhe frika e tij daton që në vitet 1970, kur Organizatat Trump u hetuan për herë të parë. Pikërisht për këtë manjati, gjatë karrierës së tij të pasur, bëri shumë përpjekje për të marrë pjesë në emërimin e zyrtarëve publikë, mbi të cilët do të kishte ndikim për të sabotuar procesin gjyqësor kundër familjes së tij. Kujtojmë se Donald Trump njoftoi javën e kaluar se “të martën” do të arrestohet për shkak të çështjes ndaj tij të udhëhequr nga prokuroria e Nju Jorkut të kryesuar nga Alvin Bragg, e cila i referohet pagesës së 130,000 dollarëve porno divës Stormy Daniels në shkëmbim për heshtjen e saj për aferën e supozuar.

Transaksioni i kontestuar ndodhi gjatë fushatës zgjedhore presidenciale të vitit 2016, prandaj prokuroria kompetente dyshoi se kishte pasur shkelje të Ligjit për financimin e zgjedhjeve dhe hapi një hetim para një jurie të madhe duke u përpjekur të përcaktonte nëse kishte prova të mjaftueshme për të aktakuzë ndaj ish-presidentit.

Trump's possible arrest by Manhattan DA blasted by U.S. House GOP leaders -  Indiana Capital Chronicle

Ndërsa “pagimi për heshtjen e dikujt” nuk është një krim në vetvete, prokurorët u përpoqën të portretizonin 130,000 dollarë si një donacion të paligjshëm për fushatën e Trump, në përpjekje për të mbështetur një teori më të gjerë se paratë u përdorën për të ndikuar në rezultatin e zgjedhjeve të 2016-ës. Ish-avokati personal i Trumpit, Michael Cohen , i cili për vite ishte i ngarkuar me “riparimin e dëmit dhe heqjen e pengesave”, tha në gusht 2018 se ai u shpall fajtor për shkeljen e Aktit të Financave të Zgjedhjeve, duke shtuar se ai e kreu krimin me urdhër të tij të atëhershëm.

Megjithatë, vlen të theksohet gjithashtu se çështja shtatëvjeçare tashmë i është nënshtruar një analize paraprake nga prokurori i mëparshëm i shtetit të Nju Jorkut dhe institucionet federale, i cili arriti në përfundimin se nuk kishte prova të mjaftueshme për të nisur një proces kundër Donald Trump, sepse ata nuk gjetën precedentë mbi të cilët do të bazohej fare kjo çështje, themeluar para gjykatës dhe ekspertët kryesorë ligjorë amerikanë, pavarësisht nga përkatësia ideologjike, ende nuk mund të parashikojnë nëse ky rast, i pari i këtij lloji, do të “mbahet ujë” përpara gjykatës së Nju Jorkut.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Editoriali i The Washington Post

Amerika e vuan ende 6 janarin…