MENU
klinika

Analiza

Ukraina më e fuqishme se kurrë, ja plani i fshehtë për Krimenë

25.03.2023 - 18:57

Ushtria ukrainase, e cila vetëm është mbrojtur gjatë këtyre muajve të luftës, planifikon të nisë një kundërsulm së shpejti, teksa fuqia sulmuese e Rusisë duket se po pakësohet.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka thënë se Evropa duhet të rrisë dhe përshpejtojë furnizimet me municion dhe armë, si dhe të vendosë sanksione shtesë kundër Rusisë. Të enjten, më 23 mars, duke iu drejtuar udhëheqësve të Bashkimit Evropian, Zelensky tha: “Nëse Evropa pret, do të duhet të përgatitemi për vite të tëra lufte”.

Në fillim të javës, gjatë takimit të liderëve të vendeve të BE-së, u miratua plani për dërgimin e një milion predhave të artilerisë në Ukrainë. Gjithashtu u diskutua për sigurinë e tregut global të ushqimit dhe sanksionet ndaj Rusisë. Sllovakia raportoi më 23 mars se katër luftëtarët e parë MiG-29 u dorëzuan në Ukrainë, dhe të tjerë do të dorëzohen në javët e ardhshme.

Komandanti i lartë i forcave tokësore të Ukrainës, Oleksandr Syrskyi, informoi se pas sulmit brutal të dimrit rus, forcat e tyre së shpejti do të nisin një kundërofensivë.”Shumë shpejt, ne do të përfitojmë nga kjo mundësi, siç bëmë në të kaluarën me Kievin, Kharkiv, Balakliya dhe Kupiansk,” tha ai.

Jo pak herë është folur për ofensivën pranverore të Ukrainës, që mund të nisë së shpejti e të ndryshojë rrjedhën e luftës.

Ukraine Says Russian Cruise Missiles Destroyed In Annexed Crimea, Russia Says Civilians Targeted

Kreu i grupit Wagner, Yevgeny Prigozhin, publikoi një video në të cilën ai pretendon se janë në dijeni për planin ukrainas, qëllimi i të cilit është “të japë tre goditje dhe të çlirojë territorin deri në kufijtë e vitit 1991”. Në të njëjtën kohë, ai thekson se Ukraina ka dërguar 200 mijë ushtarë në Donbas, nga të cilët 80 mijë janë afër Bakhmutit. “Planet përfshijnë një pushtim të rajonit të Belgorodit që do të përdorej në këmbim, më pas ndarjen e “L/DPR” në dysh dhe më në fund çlirimin e Krimesë,” thekson Prigozhin. “Çfarë po bën armiku? Pranvera po vjen. Toka po thahet, era po fryn, temperatura është nga 15 në 18 gradë. E gjithë kjo do të mundësojë kalimin e mjeteve të rënda nëpër terren. Ukrainasit morën një numër të madh automjetesh të ndryshme nga NATO, automjete të blinduara, tanke, leopardë për të cilët të gjithë po flasin.

Ata përgatitën 200 mijë rezervistë. Ata do të përqendrohen në vende të ndryshme”, thotë Prigozhin, më pas ai shpjegon se si do të shkojnë në Belgorod dhe si duhet të “forcohet” kufiri midis Belgorodit dhe Kharkivit për të qenë i padepërtueshëm.

“Më pas ata do të përpiqen të kalojnë linjën Svatove-Kremin për të arritur në Valujki. Së treti, ata do të përqendrohen në Bakhmut për të sulmuar formacionet ruse, për të demoralizuar forcat dhe për të fituar përparësi dhe pas marrjes së Bakhmutit do të vazhdojnë. Një grup prej 80,000 trupash është përqendruar rreth Bakhmutit. Ata do të lëvizin në disa drejtime në të njëjtën kohë – nga poshtë në Lisi?ansk-Severodonjeck, duke u përpjekur të ndajnë L/DPR në dy pjesë.

Ukraine has the right to liberate all temporarily occupied territories, including Crimea - EU

Pastaj ata do të përqendrohen rreth Dnieper dhe do të shkojnë drejt Zaporizhzhia dhe do të kryejnë disa sulme për të marrë Berdjanskun, Melitopoljen dhe Mariupoljen, duke bllokuar kështu Krimenë. Më pas do të shkojnë te ura e Krimesë dhe do të arrijnë në kufijtë e vitit 1991”, përfundon Prigozhin.

Prigozhin dhe grupi i tij mercenar aktualisht po luftojnë në Bakhmut në rajonin Donetsk. Luftimet në zonë kanë zgjatur rreth tetë muaj, duke shkaktuar disa nga betejat më të përgjakshme të luftës.

Konflikti brutal ka bërë që Prigozhin të humbasë mijëra trupa. Thuhet se i është ndaluar nga Kremlini të shtojë trupat me më shumë rekrutë të burgosur.

Ndryshimi i taktit nga Wagner pason frikën e raportuar brenda Kremlinit se Prigozhin mund të përpiqet të bashkojë mercenarët e tij për t’u kthyer kundër Putinit dhe për të marrë pushtetin në rajonet periferike ruse pas luftës në Ukrainë. Prigozhin ka pretenduar se ka arritur shumë suksese në qytete si Soledar, Popasna dhe Lysychansk, por grupi ka humbur shumë trupa. Ndaj nuk dihet se sa pushtet do të vazhdojnë të kenë njerëzit e Prigozhinit në luftë. Ai ka kërkuar vazhdimisht që Kremlini ta furnizojë me municion, përforcime dhe t’i japë mbështetje të mëtejshme.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Rusia po kërkon ta pushtojë?

Bjellorusia, Krimeja e ardhshme?

Aneksimi i Krimesë, shembulli konkret

Putin, ‘Mjeshtri i manipulimit’…