MENU
klinika

Mënyra më e thjeshtë

4 bimët që duhet të mbajmë në dhomë për të kuruar pagjumësinë

25.05.2023 - 08:20

Për fat të keq, shumë njerëz vuajnë nga shqetësimet e gjumit, tmerret e natës, pagjumësia, ose apnea e gjumit.

Por , ekziston një mënyrë e thjeshtë dhe e natyrshme për të përmirësuar gjumin dhe që më në fund të pushoni të qetë!

Ajo që duhet të bëni është të vendosni një nga bimët e mëposhtme në dhomën tuaj të gjumit dhe të shijoni atmosferën e qetë dhe relaksuese:

1.Lule Shpate

Lulja e shpatës cliron më shumë oksigjen gjatë natës se sa gjatë ditës, kështu që përmirëson në mënyrë efikase cilësinë e ajrit dhe ju ndihmon të merrni frymë lehtë.

2.Livando

Vetitë  zbutëse  të livandos janë përdorur për shekuj, pasi ajo në mënyrë efektive lehtëson ankthin dhe stresin. Gjithashtu ngadalëson ritmin e zemrës dhe siguron një atmosferë të qetë në dhomën e gjumit, e përsosur për pushim dhe qetësim!

3.Bima hedera helix

Bima hedera helix është një nga bimët që rritet më lehtë dhe rrit ndjeshëm cilësinë e ajrit. Thith toksinat nga ajri, cliron oksigjenin dhe ndihmon frymëmarrjen. Për më tepër, ajo redukton mykun në ajër deri në 94%.

4.Aloe Vera

Gjatë natës, “fabrika” e Aloe Vera do të sigurojë shumë oksigjen, i cili do të ndihmojë të qetësoheni  dhe do të sigurojë paqen e nevojshme për të fjetur.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN