MENU
klinika

"I kemi realizuar premtimet"

Abazoviç: Jemi gati për zgjedhjet parlamentare në qershor

05.05.2023 - 16:35

Kryeministri me mandat teknik në Malin e Zi, Dritan Abazoviç thotë se partia e drejtuar prej tij, URA është e gatshme për zgjedhjet e ardhshme parlamentare, që do të mbahen më 11 qershor.

Abazoviç u shpreh se qeveria e tij i ka mbajtur premtimet dhe shtoi se Mali i Zi është në rrugën e duhur drejt integrimit në Bashkimin Evropian, shkruan Vijesti.

“Zgjedhjet me gjasë do të mbahen më 11 qershor, por kjo nuk është çështje për mua. Më e rëndësishmja është që të gjithë të demaskohen. Ne i kemi realizuar të gjitha premtimet. Mendoj se qytetarët e vlerësojnë këtë. Sa i përket listës zgjedhore, aty kanë mbetur ende disa gjëra rreth asaj që unë mbështes të ketë një bllok të madh centrist. Në zgjedhjet e mëparshme, ne ishim pjesë e listës ‘Black on White’, dhe kjo tani është një vazhdimësi e këtij koncepti qytetar”, theksoi ai.

Sipas Abazoviçit, Mali i Zi duhet të bëhet pjesë e nismave rajonale, duke iu referuar edhe Ballkanit të Hapur.

“Nuk ka më monopole politike. Kur është fjala për Ballkanin e Hapur, qëndrimi im dihet – mendoj se Mali i Zi duhet të jetë pjesë e nismave rajonale”, nënvizoi kryeministri.

“Hetim i plotë, përkrahim EULEX dhe KFOR“

Vdekja e policit në Kosovë/ Mali i Zi dënon ashpër sulmin

Tuneli 30 metra në Gjykatën e Lartë në Mal të Zi

Abazoviç: Gërmimi mund të ketë nisur pas njoftimit të FBI-së

Grabitje apo përgatitje për arratisje

Misteri i tunelit që po trondit Malin e Zi

Kryeministri në detyrë i Malit të Zi ndan pamjet

Abazoviç hap shkollën e vetme shqip në Rozhaj