MENU
klinika

Kërkojnë gjykim të shkurtuar

Lefter Koka, Alqi Ballko dhe Arben Dervishi paraqiten në GJKKO

22.05.2023 - 11:55

Në GJKKO sot zhvillohet seanca për aferën e inceneratorit të Fierit, ku të pandehurit Lefter Koka, Alqi Bllako dhe Arben Dervishi kërkojnë gjykim të shkurtuar.

Pas pretencës së dhënë nga Struktura e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, tashmë togat e zeza do të nisin gjykimin ndaj të pandehurve: Lefter Koka, Alqi Bllako dhe Arben Dervishi.

Në rendin e ditës, sot pritet që gjykata të shprehet nëse do të pranoje apo jo gjykimin e shkurtuar ndaj të pandehurve, që nëse do të shpallen “fajtor”, do t’u ulet 1/3 e dënimit.

Prokuroria e Posaçme ka kërkuar në total për të përfshirët në këtë aferë, 57 vite burg. U kërkua gjithashtu konfiskimi i dy kompanive kryesore, “Integrated Technology ShPK” dhe “Alb Tech”. Akuza kërkoi konfiskimin e 4 kompanive qe paguan kompanitë kryesore, si dhe 8 apartamente në pronësi të kompanive në fjalë.

KËRKESA E SPAK:

Lefter Koka, 10 vite, me gjykim të shkurtuar përfiton 6.8 vite

Alqi Bllako 4, i ulet 2.8 vite

Serafin Papa 4 vite

Pëllum Abeshi 4 vite

Jonida Zqeqo 4 vite

Bardhyl Çabiri 4-2.8 vite

Mirel Mërtiri 10-6.8 vite

Stela Gygallja 7-4.8 vite

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN