MENU
klinika

"Më jep F-16"

Biseda telefonike, zbardhet “pazari” mes Erdogan dhe Biden: Ktheje veton për Suedinë

30.05.2023 - 11:17

Presidentët e SHBA-së dhe Turqisë patën një bisedë telefonike pas rizgjedhjes së Rexhep Tajip Erdogan, ku ende kanë mbetur gjemba në marrëdhëniet dypalëshe. Në bisedën telefonike që Joe Biden i ka bërë homologut të tij turk, i ka uruar për fitoren në raundin e dytë të zgjedhjeve turke.

Gjatë bisedës telefonike, Erdogan ngriti çështjen e blerjes së avionëve luftarakë amerikanë F-16, ndërsa Biden, nga ana e tij, i kërkoi Ankarasë të heqë pengesat që paraqet për anëtarësimin e Suedisë në NATO.

Ne do të flasim më shumë për këtë javën e ardhshme,” tha Biden.

Sipas mediave turke, “në bisedën e tyre telefonike u ra dakord të promovojnë marrëdhëniet Turqi-SHBA në çdo fushë”.

“Mezi pres të vazhdoj të punoj së bashku si aleatë të NATO-s për çështjet dypalëshe dhe sfidat e përbashkëta globale” shkroi Biden në Twitter.

Çështja F-16

“Shtetet e Bashkuara janë pjesë e saj, është një nga shumë faktorë. Ka Rusi, Kinë. Me vendet e Islamit dhe BE-së”, theksoi më herët përfaqësuesi i presidentit turk Ibrahim Kalin.

Lidhur me Suedinë, Kalin tha se Turqia i ka vendosur kushtet e saj. “Nëse ata i kënaqin ne do të vazhdojmë, nëse nuk i kënaqin do t’i vendosim në pritje”, tha ai.

Ai tha gjithashtu se “kur të ulemi për bisedime me SHBA-në, duam të kemi kushte të barabarta. Nëse çështja e F-16 nuk shkon përpara, nuk do të jetë fundi i botës. Do të kërkojmë alternativa”.

Sipas Kalin, shpallja e kabinetit të ri dhe betimi mund të bëhet të premten.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nuk ka folur ende me Erdoganin...

Biden mban qëndrim të ashpër ndaj Turqisë

“Raportet me SHBA s’po ecin shëndetshëm”

Erdogan: Nëse s’na ndihmoni në aspektin e mbrojtjes, atëherë…