MENU
klinika

Analiza

Erdogan po ia del edhe kësaj here…

26.05.2023 - 08:30

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan u përshkrua nga revista Foreign Affairs në fillim të këtij muaji si “perandori i Turqisë”, i cili fitoi raundin e parë të zgjedhjeve, duke udhëhequr garën presidenciale me një avantazh të qartë.

Kundër të gjitha parashikimeve, si dhe koalicionit opozitar, i cili u bashkua për herë të parë për t’u përballur me vendosmëri, “Sulltani” dëshmoi se “shekulli i ri i Turqisë” është, përveç vizionit të tij personal, edhe një kauzë kolektive turke.

Erdogan fitoi 49.62% në raundin e parë, pavarësisht nga rritja e inflacionit dhe rënia e shpejtë e standardeve të jetesës për miliona qytetarë të vendit të tij.

Kemal Kilicdaroglu, i cili mori 44.89%  të votave por jo “ëndrrën turke” përmbysi liderin e Turqisë për më shumë se 20 vjet, pavarësisht ekonomisë së lëkundur dhe mbështetjes së fortë ndërkombëtare për të.

Kjo është hera e parë që presidenti turk do të shkojë në një raund të dytë (ndryshe nga zgjedhjet presidenciale të 2014 dhe 2018). Njerëz të të gjitha moshave u dyndën nga ora 8 e mëngjesit deri në 5 pasdite në rreth 200,000 qendra votimi në të gjithë territorin turk, me pjesëmarrje në nivele rekord duke kaluar 93.6%, me rritje 7.4% nga zgjedhjet e mëparshme, raporton abcnews.al.

Përveç pjesëmarrjes masive, sundimi 20-vjeçar i Erdoganit ka arritur të krijojë audiencë solide elektorale mes 64.1 milionë votuesve të Turqisë, pasi baza e tij e fortë u rezistoi tërmetit të 6 shkurtit, i cili  shkaktoi të paktën 54,000 viktima dhe detyroi  rreth 10 milionë qytetarë turq të largohen nga shtëpitë e tyre.

Megjithatë, “Erdogan kufizoi në mënyrë efektive diskutimin publik të tërmetit, duke e zhvendosur debatin e brendshëm në arritjet industriale dhe ushtarake të Turqisë nën drejtimin e tij,” raportoi Foreign Affairs, duke shpjeguar se “burokratët kryesorë mbështesin hapur AKP-në në pushtet.

Përveç aparatit burokratik dhe mijëra përfaqësuesve të burokracisë qeveritare, nëpunësve civilë me pagesë të lartë, pasuesit e tij të palëkundur janë ndër votuesit besnikë të Anadollit.

Në 49,62% të votave, e cila duket se udhëhiqet plotësisht nga presidenti turk, por edhe përqafon vizionin e tij madhështor për “shekullin e ri të Turqisë”, me rastin e 100-vjetorit të themelimit të Republikës Turke këtë vit janë edhe drejtues të lartë të kompanive turke të ndërtimit, energjetikës dhe teknologjisë së lartë, që përbëjnë gjykatën financiare të “Sulltanit”.

Tregues i dominimit të tij politik janë rezultatet në zonat e goditura nga tërmeti, si në Kahramanmaras, ku Erdogan fitoi me 71.88% të votave kundrejt 22.20% të Kilicdaroglu, ndërsa AKP fitoi 5 nga 8 vendet lokale në Parlament, raporton abcnews.al.

Një pasqyrë e ngjashme në Hataj, e cila pothuajse u rrafshua nga tërmetet vdekjeprurëse, ku Erdogan fitoi një përqindje prej 48,07% kundrejt Kilicdaroglu 48,03%.

Tashmë vala gjithëpërfshirëse e fshirjes totale ose të pjesshme të borxheve, të cilën ai e shpalli janarin e kaluar, përfshinte “faljen” e borxheve nga taksat, kontributet e sigurimeve, gjobat administrative, deh taksat e qarkullimit, kreditë studentore e deri te tarifat.

Edhe pse politika ekonomike imagjinative e presidentit turk, i fokusuar në mbajtjen e normave të ulëta të interesit, përkeqësoi problemin e ekonomisë turke me inflacionin, nuk ishte në gjendje të lëkundte primatin e Erdoganit, pasi fushata e tij shpresëdhënëse u pa si vizion për të ardhmen.

“Erdogan kërkon të përfundojë misionin e tij: të rivendosë Turqinë në hartën e madhe të botës dhe t’u kthejë turqve krenarinë e tyre,” tha për Le Monde Dorothe Schmidt, një eksperte për çështjet e Mesdheut në Institutin Francez të Marrëdhënieve Ndërkombëtare.

Passers-by walk past billboards displaying Turkish President and People’s Alliance’s presidential candidate Recep Tayyip Erdogan, in Istanbul, Turkey, Wednesday, April 19, 2023. Presidential elections in Turkey are scheduled to take place on May 14. Billboards read in Turkish: “For the Turkish century, the right time, the right man”. (AP Photo/Francisco Seco)

Rritja e audiencës nacionaliste në Turqi, nuk reflektohet vetëm në votat që mori Erdogan, i cili arriti të kontrollojë shumicën në Parlament, por kryesisht në forcimin e të gjitha politikave nacionaliste në vend, raporton abcnews.al.

Meral Aksener përfundoi e katërta në garën zgjedhore, me partinë e saj që grumbulloi prej 9.69%, ndërsa surprizë ishte edhe kandidati presidencial nacionalist Sinan Ogan, i cili fitoi 5.17%.

Megjithatë, në radhë të parë, fakti se ekonomia turke mund të përballet me kohë të vështira reflektohet në mbështetjen e re për lirën, e cila u njoftua në fund të javës nga Banka Qendrore e Turqisë, duke reflektuar nevojën urgjente të presidentit për të gjetur burimet dhe mbi të gjitha mbështetjen nga aleatët ndërkombëtarë, megjithatë, pa u shfaqur i gatshëm të sakrifikojë vizionin e tij neo-osman për rolin udhëheqës të Turqisë.

Në këtë këndvështrim, Perëndimi po shikon me maturi dhe kryesisht në siklet se si “Sulltani” do të marrë një mandat të tretë duke e zhytur edhe më tej vendin në një regjim të “autokracisë parlamentare”, për të cilën revista “Economist” kishte paralajmëruar disa ditë më parë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Me Putin kam lidhje të veçantë, Biden s’mund të më quajë autokrat"

Erdogan intervistë për CNN: Nuk jam diktator!