MENU
klinika

Shkakton probleme serioze

Kapsllëku po bëhet kronik? Mos e vononi vizitën tek mjeku!

25.05.2023 - 08:35

Kapsllëku kronik mund të shkaktohet nga shumë gjëra, nga zorrët e irrituara IBS deri te depresioni. Identifikimi i shkakut është çelësi për të gjetur trajtimin më të mirë për ju.

A nuk do të ishte e lehtë nëse mund të fajësoni një gjë për kapsllëkun tuaj kronik? Ndërsa zakonisht nuk është kështu, parregullsia mund të tregojë një ose disa shkaqe.

Si mënyra e jetesës dhe dieta mund të shkaktojnë kapsllëk?

Nëse jeni kaps, zorra mund të jetë thjesht në mosmarrëveshje të mprehtë me stilin tuaj të jetesës. Dieta e dobët dhe mungesa e aktivitetit fizik janë shkaqet më të zakonshme të kapsllëkut, kështu që është mirë t’i përjashtoni këto para se të shikoni shkaqet e tjera.

Këtu janë disa faktorë të lidhur me dietën dhe mënyrën e jetesës që mund t’ju bëjnë të keni kapsllëk:

 • një dietë e pasur me mish dhe produkte qumështi
 • një dietë e pasur me ushqime të përpunuara, të cilat janë të larta në yndyrë dhe sheqer
 • mungesa e ushqimeve me fibra të larta
 • nuk ka ujë të mjaftueshëm dhe lëngje të tjera
 • shumë alkool ose kafeinë
 • mungesa e ushtrimeve
 • duke injoruar dëshirën për të përdorur banjën

Bëni disa ndryshime në stilin tuaj të jetesës dhe shikoni nëse ato rezultojnë në ndonjë ndryshim pozitiv të zorrëve. Për shembull:

 • Përfshini më shumë ushqime me fibra të larta në vaktet tuaja: fruta, perime, drithëra.
 • Merrni një suplement fibrash së bashku me një gotë ujë çdo ditë.
 • Bëni një lloj aktiviteti fizik për 30 minuta çdo ditë, edhe nëse është vetëm një shëtitje e gjatë.
 • Shmangni alkoolin dhe kafeinën.
 • Disa kushte themelore

Ndoshta ju keni bërë ndryshime në dietën tuaj dhe stilin e jetesës dhe ende nuk po merrni ndonjë lehtësim. Në këtë pikë, mund të jetë një ide e mirë të vizitoni mjekun për të parë nëse e zorrëve janë rezultat i diçkaje tjetër që ndodh në trup.

Ndërsa të kesh kapsllëk kronik nuk do të thotë domosdoshmërisht se ke edhe një nga këto kushte, mund të jetë një ide e mirë të bësh disa teste diagnostikuese shtesë vetëm për t’u kontrolluar.

Kjo është veçanërisht e vërtetë nëse keni simptoma të tjera si lodhja, humbja e flokëve, ngërçet e barkut, ndryshimet në peshë ose problemet e shikimit.

Kapsllëku kronik mund të jetë shenjë e kushteve të mëposhtme:

*Tiroide joaktive (hipotiroidizëm)

Kur tiroidja, një gjëndër e vogël në pjesën e përparme të qafës, nuk prodhon mjaftueshëm hormone, mund të ketë një ndikim drastik në metabolizëm. Një metabolizëm i ngadaltë rezulton në një ngadalësim të të gjithë procesit të tretjes, gjë që çon në kapsllëk.

Simptomat e hipotiroidizmit zakonisht zhvillohen ngadalë me kalimin e kohës. Përveç kapsllëkut, nëse keni një tiroide joaktive, mund të përjetoni gjithashtu:

 • lodhje
 • rritja e ndjeshmërisë ndaj të ftohtit
 • lëkurë të thatë
 • shtim në peshë
 • menstruacione të parregullta nëse jeni grua
 • flokë të holluar
 • thonj të brishtë
 • memorie e dëmtuar
 • një fytyrë të fryrë

Një test gjaku i njohur si një test i funksionit të tiroides mund të ndihmojë në vlerësimin e funksionit të tiroides. Nëse zbulohet se keni hipotiroidizëm, mjeku ka të ngjarë të duhet të bëjë më shumë teste. Hipotiroidizmi mund të shkaktohet nga kushte të tjera, duke përfshirë:

 • një sëmundje autoimune e njohur si tiroiditi Hashimoto
 • terapi me rrezatim
 • sëmundjet e lindura
 • çrregullime të hipofizës
 • shtatzënisë
 • mungesa e jodit
 • medikamente të caktuara, të tilla si litium
 • kanceri
 • operacioni i tiroides

Hipotiroidizmi mund të trajtohet me sukses me një hormon sintetik të tiroides të quajtur levothyroxine (Levothroid, Unithroid).

Nëse ndryshimet në dietë dhe stilin e jetës nuk zgjidhin problemet e zorrëve, vizitoni mjekun për më shumë teste diagnostikuese.

Merrni një moment për të menduar për çdo simptomë tjetër që keni për të cilën mjeku mund të dëshirojë të dijë, të tilla si lodhja, rrallimi i flokëve ose ndryshimet në peshë. Pyesni mjekun nëse ndonjë nga medikamentet tuaja mund të shkaktojë ndryshime në lëvizjet e zorrëve.

Ndërsa kapsllëku kronik nuk do të thotë gjithmonë se keni një gjendje tjetër themelore, mjeku do të kryejë disa teste diagnostikuese vetëm për t’u siguruar.

Nëse jeni diagnostikuar me një problem tjetër mjekësor, mos u shqetësoni. Mjeku do t’ju marrë në një plan trajtimi sa më shpejt të jetë e mundur.

Nëse jeni ndjerë në depresion ose ankth kohët e fundit dhe mendoni se mund të ketë një efekt në tretje, lini një takim për të folur me një terapist.