MENU
klinika

Parashikimi i kundërshtarit të Erdogan

Kiliçdaroglu: Do të zgjidhem president i Turqisë me 60% të votave

02.05.2023 - 17:51

Kundërshtari i presidentit aktual të Turqisë Rexhep Taip Erdogan, Kemal Kiliçdaroglu ka bërë vlerësimet e tij për zgjedhjet presidenciale, duke i dhënë koalicionit të tij një epërsi të fitores që nga zgjedhjet e para.

Do të zgjidhem presidenti i 13-të i Republikës së Turqisë me 60% të votave. në zgjedhjet e 14 majit. Kjo punë nuk do të përfundojë në raundin e dytë, do të përfundojë në raundin e parë. Kam besim te të rinjtë. Ata do të përcaktojnë fatin e zgjedhjeve. Më shumë se 5.3 milionë të rinj do të shkojnë në kutitë e votimit për herë të parë dhe do të votojnë. Këta të rinj janë të kënaqur me rendin aktual të gjërave. Ne do të marrim shumicën në parlament dhe do të sjellim një sistem parlamentar të forcuar. Me sistemin aktual monstruoz, funksionimi i Asamblesë së Madhe Kombëtare të Turqisë (GNA) është shkatërruar, deputetët nuk mund të angazhohen as në politikë, nuk mund t’i vënë në rend dite kërkesat e popullit, ministrat e emëruar nuk u përgjigjen atyre“, tha ai.

Duke shprehur mendimin se do të marrin shumicën në Asamblenë e Madhe Kombëtare të Turqisë (TBMM), Kemal Kiliçdaroglu tha se nga mëngjesi i 15 majit do të ketë rregullime në burokraci dhe tregoi dy emra me të cilët nuk do të punojë, shkruajnë mediat e huaja. Kandidati për president të Turqisë theksoi se qytetarët kanë humbur fuqinë blerëse.