MENU
klinika

Analiza

Kina, “tërhiq e mos e këput” me Tajvanin…

29.05.2023 - 14:15

Tre anije kineze, përfshirë aeroplanmbajtësen Shandong, kanë kaluar ngushticën e Tajvanit.

Si përgjigje, ushtria tajvaneze ka vendosur avionë, anije detare dhe sisteme raketore me bazë tokësore.

Referenca e notës është kufiri i padukshëm i cili ndodhet në qendër të ngushticës midis dy vendeve.

E ashtuquajtura ‘vija e mesme’ është në fakt një kufi jozyrtar që dikur pranohej në heshtje nga të dyja palët. Pekini ka rritur aktivitetet e tij ushtarake rreth Tajvanit në muajt e fundit pas përkeqësimit të marrëdhënieve SHBA-Kinë dhe vazhdon të ushtrojë presion mbi ishullin e vetëqeverisur që pretendon se është i veti.

Në prill, ushtria e Kinës deklaroi se ishte “gati luftarake” pas përfundimit të tre ditëve të stërvitjeve luftarake në shkallë të gjerë rreth Tajvanit, duke simuluar izolimin e ishullit në përgjigje të udhëtimit të presidentes tajvaneze Tsai Ing-wen në Shtetet e Bashkuara.

Për më tepër, gushtin e kaluar, Kina kishte intensifikuar stërvitjet ushtarake rreth Tajvanit, me lëshime dhe inkursione raketash në ujërat dhe hapësirën ajrore të Tajvanit, pas vizitës së atëhershme të Kryetares së Dhomës Nancy Pelosi në Taipei.

Kina tashmë ka forcat më të mëdha të armatosura në botë, me rreth 2 milionë personel aktiv.

Marina e saj është gjithashtu më e madhja në botë, me rreth 355 anije aktive krahasuar me 296 të Amerikës. Por, edhe pse krenohet me forcat më të mëdha të armatosura në botë, ushtarët e saj nuk kanë praktikisht asnjë përvojë luftarake.

Hera e fundit që vendi ishte në luftë ishte kur Kina pushtoi Vietnamin në vitin 1979, ndaj nuk pritet që pushtimi i ishullit të jetë punë e lehtë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Kina paralajmëron SHBA-në

“Kush luan me zjarrin do digjet”

Analiza e Project Syndicate

“Ndarje” apo dialog me Kinën?