MENU
klinika

"Thoi është elementi më shqiptar,..."

Kjo është arsyeja pse Robert Aliaj i lyen thonjtë e zinj

05.05.2023 - 11:07

Ai është kritikuar shpesh për lyerjen e thonjve, ashtu si dhe i biri, Kristi. Mirëpo, i ftuar tek “Rudina”, Robert Aliaj tregoi arsyen pse i lyen thonjtë e zigj dhe këtë e lidh me Shqipërinë!

Roberti tha se dy unazat që mban në dorë dhe thonjtë e lyer me ngjyrë të zezë janë lidhja e tij me shqiponjën si një element shqiptar.

“Në epokë, unë jam shumë dakord që ne e asociuam në mënyrë direkte edhe nga pikëpamja vizuale dhe e lidhëm pa ndonjë konotacion apo ndonjë ndjesi nacionaliste, nuk ka lidhje fare, thjesht na dukej si shqiponjë dhe e besoj këtë gjë. Pastaj vonë zbuluam që kjo shqiponja kishte një peshë shumë të madhe në historinë e kombit. Unë e lidh me këtë sepse shikoni, unë e kam një simbol shumë të rëndësishëm shqiponjën, kam dy unaza të cilat unë… po, dykrenare, bla, bla, e kam marrë shumë si simbolikë”

Rudina: I mban gjithmonë me vete ato unaza?

Robert Aliaj: Po këto i mbaj gjithmonë, këto janë prototipe unazash. Unë i mbaj gjithmonë sepse nuk mund të mbaj unazë tjetër, por unë dua të them, ndoshta për herë të parë ose nuk e di në ka rënë rasti, që unë edhe thonjtë i asocioj me shqiponjën, pavarësisht se njerëzit i paragjykojnë thonjtë.

Rudina: Nuk e dija, tani po e marr vesh që ti i lyeje të zinj prej ngjyrës së shqiponjës!

Robert Aliaj: Po, por thoi është elementi më shqiptar që mund të imagjinojmë ne dhe ne si bastardë që jemi dhe ne nuk duam asgjë të trashëgojmë nga të parët tanë, shkelim çdo gjë me këmbë dhe e paragjykojmë dhe flasim para kohe.

Rudina: Edhe ti mos përgjithëso të gjithë shqiptarët tani, mos thuaj kështu se nuk janë të gjithë shqiptarët ashtu se na tingëlloi rëndë kjo me thënë të drejtën, s’e pranojmë dot. Ka dhe nga ata plot, por nuk jemi të gjithë ashtu.

Robert Aliaj: Rudina, kam shumë revoltë sepse e kam pasur në kurriz. Gjëja më simbolike e shqiponjës është thoi ku është arma, pse themi shqiponja grabitqare? Ne si shqiptarë, thoin duhet ta kishim patjetër një sport nacional identitar siç kanë skocezët fundin. Edhe ne e kemi fundin, por e paragjykuam dhe e kemi hequr fare nga pazari se nuk e veshim dot, se përndryshe do na quajnë homoseksualë, nuk e di. Unë e vesh për vete por kam hallin e të tjerëve.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Performanca e Ronelës në ‘Eurovision’

Debat mes Ardit Çunit dhe Robert Aliajt: Mos flisni si skutha!

"E tha për ta hequr qafe Kejvinën"

Kristi i lidhur me Zazan? Reagon Robert Aliaj

Ja performancat që mahnitën jurinë dhe publikun!

Gala Aliaj fiton ‘The Voice Kids’ në Belgjikë