MENU
klinika

Lëndohen 20 ushtarë të KFOR-it

Serbët godasin trupat ndërkombëtare

29.05.2023 - 18:36

Njëzet ushtarë të KFOR-it kanë marrë lëndime gjatë përplasjeve me protestuesit në Zveçan.

Në orët e pasditës, situata ka eskaluar në Zveçan, pasi KFOR-i u bëri thirrje protestuesve që të largohen nga hapësirat afër komunës, por ata nuk pranuan.

Janë publikuar pamjet gjatë përleshjeve, ndërkaq Gazeta Express mëson nga burimet brenda institucioneve të sigurisë se janë lënduar së paku 20 ushtarë të KFOR-it.

Nga pamjet e publikuara nga mediat dëgjohen edhe krisma, që nuk dihet se nga vijnë.

Para eskalimit të situatës, KFOR-i ndërhyri për shpërndarjen e protestuesve në Zveçan. Paraprakisht i paralajmëroi protestuesit që të shpërndahen, por ata nuk u bindën.

“Ju po shkaktoni trazira. Po e rrezikoni veten dhe komunitetin tuaj. Largohuni nga zona dhe shkoni në shtëpi – në të kundërtën, KFOR-i do të detyrohet të ndërhyjë”, ishte audio-paralajmërimi i KFOR-it.

Siç njofton gazetari i T7 nga Zveçani, ekipet mediale janë strehuar në një lokal, pas tensionimit të situatës atje.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Në Zveçan, të shtëna me armë dhe gaz lotësjellës

Përleshje mes protestuesve serbë dhe trupave të KFOR