MENU
klinika

Përshkallëzohen tensionet në veri

KFOR krijon kordon, “blindohet” objekti i Komunës së Zveçanit

29.05.2023 - 10:21

Forcat e ushtrisë së KFOR kanë krijuar një kordon sigurie përballë komunës në Zveçan, teksa qytetarët janë përpjekur të afrohen drejt ndërtesës shtetërore.

Çfarë po ndodh në veri të Kosovës?

Qytetarët serbë kanë tentuar sërish të bllokojnë objektet e komunave dhe të pengojnë hyrjen e kryetarëve të rinj shqiptar. Policia e Kosovës dhe KFOR kanë rrethuar ndërtesat shtetërore ndërsa situata është përshkallëzuar teksa kanë hedhur gaz lotsjellës për të shpërndarë turmën. Për shkak të rindezjes së tensioneve është njoftuar se shkollat në veri të Kosovës do të mbyllen dhe mësimi do të pezullohet përkohësisht. Për zhvillimet e fundit në veri ka pasur reagime të shumta nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian të cilët kërkuan të mos përshkallëzohet situata pasi që kjo nuk ndihmon në procesin e dialogut mes dy vendeve.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN