MENU
klinika

7 arsyet

Disa fakte rreth kafesë që do të bëjnë ta doni më shumë!

08.06.2023 - 09:07

Për disa njerëz kafja është gëzimi i mëngjesit.

Sot do tju tregojmë 7 arsye pse ju mund të keni nevojë të pini kafe në mënyrë të parrezikshme.

Përmirësimi i përqëndrimit

Kafja ndihmon me përqendrimin, vëmendjen dhe rregullimin tuaj, por kjo nuk është e gjitha.

Përfshirja e sheqerit në kafen tuaj mund t’ju shtojë energji për një kohë të gjatë . Përzierja  e kafeinës dhe glukozës ka aftësinë për të aktivizuar segmente të caktuara të sistemit nervor.

Pavarësisht kësaj, kurrë mos pini ekspres në stomak të pangrënë pasi ajo ka efekt të kundërt.

perqendrimi-konica.al
perqendrimi-konica.al

Pulsi i rritur

Një gotë e vogël kafe mund të luftojë një skenë hipotensive, një rrethanë ku pulsimi juaj reduktohet në minimum.

Sidoqoftë, nuk këshillohet për persona që kanë  takikardi dhe një ritëm të lartë të rrahjeve. Pacientët hipertensive, padyshim duhet ta konsumojnë më pak.

Forcon sistemin imunitar

Siç tregohet nga hulumtimet e bëra, kafja zvogëlon rrezikun e vdekjes së papritur.

Më shumë kafe pini në ditë, aq më i ulët është rreziku. Kjo për shkak se kafeja  ndikon në strukturën tuaj duke e bërë atë më të mbrojtur  dhe më funksionale.

sistemi-imunitar-konica.al
sistemi-imunitar-konica.al

Ul stresin

Kafja ka aftësinë për të punuar si një anti-stres në sajë të dopaminës dhe serotoninës, të cilat përmirësojnë disponimin.

Një filxhan, apo edhe vetëm një aromë e ngjashme me kafen, mund të qetësojë nervat tuaja.

Në mënyrë të ngjashme, kafeina është kampion ndër stimuluesit më të gjërë të sistemit të nervor qendror .

Kujtesë më e mirë

kujtese-konica.al
kujtese-konica.al

Stimuluesit dhe neuromediatorët e fituar nga kafja ndihmojnë në gjendjen tuaj mendore  dhe efikasitetit dhe rregullojnë kujtesën.

Thjesht, ky zgjidhje funksionon me kujtesën e përkohshme.

Rënia  në  peshë

Kafja mund të ndikojë edhe në dietën tuaj, ajo do t’ju ndihmojë të qëndroni larg ushqimit dhe t’ju angazhojë për të humbur peshë, duke ju shtuar më shumë energji.