MENU
klinika

Nga Kreshnik Spahiu

Historia e borxhliut, që kërkonte sovranitet nga “fajdexhiu”

03.06.2023 - 09:58

Nga Kreshnik Spahiu

Një miku im nga Kosova kishte 3 ditë pa gjumë.

– I thashë: Çfarë ke?

Më tha: “Dua të jem sovran o Kreshnik. Para ca kohësh nuk kisha kokërr leku dhe morra kredi në bankë me ble shtëpi, por banka vanzhdon sillet si pronare, madje edhe në hipotek shtëpinë s’ma lejon në emrin tim. Më çmendi, çdo muaj më dërgon fatura me detyrime të papaguara.

Si t’ja bëj Kreshnik, të jem sovran në shtëpinë time?

– Ke tre rrugë i thashë:

1- Paguaj 100% tw kredisë, plus gjobën.

2- Rri pa gjumë 50 vjet duke paguar çdo muaj nga pak dhe duro pordhët e bankës.

3- Shko flej me komshiun siç ka bo gjyshi jot.

Sovranitet veresije dhe qyl nuk të fal kush.

Duhet me e fitu vetë, ose me e pagu shtrenjtë kur ta japin.

Ke të drejtë Kreshnik, më tha- tani e kuptova çfarë duhet të bëj por anasjelltas, çfarë do më sugjeroje që t’mos bëj.

-Ahhh, i thashë.

Kjo është shumë e lehtë çfarë s’duhet me bo. Thjesht mos ha mut gjithë ditën duke sharë dhe duke fol kundër bankës nëpër gazeta dhe televizione sepse ajo të dha para borxh kur ishe rrugëve dhe pa kokërr leku në xhep.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Pas tre dekadave, po përgatitet një surprizë për..."

Kreshnik Spahiu zbulon çfarë pritet të ndodhë një ditë pas zgjedhjeve

Sa bashki fiton secila parti politike

Kreshnik Spahiu parashikon zgjedhjet e 14 majit


"Autorët të dalin para drejtësisë"

Britania ultimatum Serbisë dhe Kosovës: Ulni tensionet

"BE të ngrijë negociatat e pranimit me Serbinë"

Flet Eurodeputeti austriak: Lajçak të japë dorëheqjen

Kurti për sulmin në Veri: Skenar për gjakderdhje

“Serbët e Kosovës duhet të çlirohen nga tutela e Beogradit”

Ndahen 50 mijë euro për familjen e policit të vrarë

Mbledhja e qeverisë nis me një minutë heshtje, premtimi i Kurtit