MENU
klinika

Analiza

Kundërofensiva ukrainase po e godet Rusinë në 5 drejtime

08.06.2023 - 09:00

Kundër-ofensiva ukrainase e paralajmëruar prej kohësh ka filluar dhe në një zonë shumë të gjerë. 

Ministria ruse e Mbrojtjes njoftoi “fillimin e kundërsulmit ukrainas”, dhe tani, shkruan Politico, Pentagoni e ka konfirmuar këtë.

Konkretisht, sipas qarqeve të inteligjencës britanike, Europejska pravda e Kievit shkruan se në 4-5 qershor, luftimet janë intensifikuar në “shumë pjesë të frontit”, përfshirë ato ku ka pasur një qetësi prej disa muajsh dhe ata pretendojnë se ka pasur edhe një konflikt të ndërsjellë midis njësive të forcave të rregullta ruse dhe mercenarëve të Wagner.

Zëdhënësi i Ministrisë ruse të Mbrojtjes, gjenerali Igor Konashenkov , tha se ukrainasit filluan një sulm nga pesë drejtime. 

Nga ana tjetër, portali Meduza thekson se nga pamjet satelitore mund të konstatohet se forcat ukrainase në pjesën lindore të fushëbetejës në rajonin e Donjeckut kanë lëvizur rreth 1.5 kilometra.

Ushtria ukrainase intensifikoi operacionet e saj në kufirin e rajoneve Donetsk dhe Zaporizhia, afër Vuhledar, një qytet afër Bakhmutit, por operacione më të forta dhe më të dobëta vërehen përgjatë gjithë fushës së betejës, nga Bakhmut dhe Shebekin në rajonin Belgorod deri në brigjet e Dnieper në rajoni Kherson.

Edhe pse një sulm u nis në zonën përreth Bahmutit, e cila u kap nga forcat ruse (mercenarët e Ëagnerit) disa javë më parë pas gati dhjetë muaj luftimesh, burime të inteligjencës perëndimore dhe ruse deklarojnë se mund të ishte një hile dhe se kjo ” sigurisht që nuk do të jetë sulmi kryesor”, sepse në fakt drejtimi kryesor do të ishte ende drejt Mariupolit dhe Berdyanskut (të dy qytetet janë nën zjarr intensiv të artilerisë prej disa ditësh), pra Deti i Azov.

Kjo do të krijonte një pykë midis forcave ruse në pjesën jugore të fushëbetejës dhe, më e rëndësishmja, do të shkurtonte komunikimin tokësor të Rusisë me Krimenë e pushtuar.