MENU
klinika

Analiza

Kush janë “ujqërit” e Putinit që po “lundrojnë në para”

03.06.2023 - 13:08

Disa vende po shkojnë drejt një “përplasjeje” me Perëndimin e udhëhequr nga SHBA, nëse nuk e kundërshtojnë më aktivisht pushtimin rus të Ukrainës, siç kanë paralajmëruar ekspertët. Në votimin e fundit të Kombeve të Bashkuara për pushtimin rus të Ukrainës, në lidhje me dënimin e aneksimit nga Vladimir Putin të katër rajoneve në Ukrainën lindore shtatorin /tetorin e kaluar,s35vende  abstenuan nga votimi. Vendet si Bjellorusia, Irani dhe Koreja e Veriut janë tashmë shtete që mbështesin në mënyrë eksplicite Putinin në “operacionin e tij special ushtarak” në Ukrainë, Kina është e zënë me luftën e saj për të zëvendësuar SHBA-në si superfuqi globale, ndërsa dhjetëra kombe të tjera po përpiqen të pozicionohen me kujdes për të përfituar nga kjo ndarje gjeopolitike.

Ja kush janë “ujqërit” e Vladimir Putinit që po

Afrika

Ndikimi i Rusisë në kontinentin afrikan është historik dhe nuk tregon shenja se mund të pakësohet në vazhdim. Në Mali, në anën perëndimore të kontinentit, forcat e Grupit Wagner kanë vite që punojnë së bashku me forcat ushtarake të vendit për të zmbrapsur kryengritjet xhihadiste islamike të lidhura me Al-Kaedën. Muajin e kaluar, presidenti i përkohshëm i Burkina Fasos fqinje, Ibrahim Traore, e përshkroi Rusinë si “një aleat kyç strategjik dhe ushtarak” në luftën e saj kundër ekstremistëve, megjithëse ai mohoi zërat se forcat “Wagner” po u vijnë në ndihmë. Arsyet e tyre për abstenimin nga dënimi i pushtimit të Ukrainës janë të qarta; vlera e pranisë ushtarake ruse, private apo publike, shihet si pjesë përbërëse e sigurisë së tyre. Afrika e Jugut është bërë gjithashtu mike Vladimir Putinit, e deklaruar haptazi, megjithëse ka qenë e kujdesshme që të mos i dalë kundër Perëndimit. Në fillim të kësaj jave, qeveria e tyre njoftoi se nuk do t’i dëgjonte thirrjet e Gjykatës Ndërkombëtare Kriminale për të arrestuar Vladimir Putinin kur ai të shkelë në territorin e tyre në gusht të këtij viti për samitin e BRICS. Ish-ambasadori i SHBA-së në Zimbabve, Charles Ray, tha “Ka një afinitet midis partisë në pushtet të vendit, Kongresit Kombëtar Afrikan, ushtrisë afrikano-jugore dhe popullit rus”.Shumë prej tyre u trajnuan në Bashkimin Sovjetik, ata mësuan tregtinë ushtarake përkrah rusëve dhe vazhdojnë të organizojnë stërvitje të përbashkëta detare me ta. Për më tepër, investimet e mëdha financiare të Kinës në Afrikën e Jugut, dhe në Afrikën Sub-Sahariane, për të ndihmuar në ndërtimin e infrastrukturës kritike, i bëjnë shumë nga këto kombe të hezitojnë të dalin kundër Rusisë dhe Putinit.

Lindja e Mesme

Jashtë Iranit, Siria është i vetmi vend që nuk ka votuar në favor të Ukrainës në votimin e fundit të OKB-së tetorin e kaluar. Ashtu si Irani, megjithatë, ata jo vetëm abstenuan nga votimi, por e kundërshtuan. Për më shumë se një dekadë, Vladimir Putin ka mbështetur regjimin sirian të Bashar Al-Assad kundër shumë lëvizjeve rebele të mbështetura nga perëndimi në rajon.Ndërsa vendi i shkatërruar nga lufta është i paaftë të ofrojë ndonjë mbështetje thelbësore përsëri për Rusinë, dhe po ripranohet ngadalë në komunitetin e Lindjes së Mesme, aleanca e tij me Vladimir Putin është shumë e nevojshme.

Azia Qendrore

E njohur në gjuhën e folur si “Stans”, Azia Qendrore përfshin Uzbekistanin, Taxhikistanin, Turkmenistanin, Kazakistanin dhe Kirgistanin, të cilët të gjithë kanë marrëdhënie ekonomike dhe sociale me Rusinë.Migrimi i kryqëzuar midis këtyre vendeve dhe Rusisë është rritur që kur Putini pushtoi Ukrainën dhe të gjithë ata kanë abstenuar nga votimi kundër Rusisë në Kombet e Bashkuara.Megjithatë, të gjithë po i përmbahen sanksioneve perëndimore kundër Rusisë. Bankat e rajonit nuk pranojnë kartat ruse të pagesave MIR, për shembull, dhe vetëm Kazakistani e lejon përdorimin e tyre nga individë private, dhe vetëm pasi të marrë miratimin e SHBA për ta bërë këtë. Marrëdhënia e tyre me Rusinë, si dhe me Perëndimin, është ajo që i jep përparësi “prosperitetit ekonomik” mbi të gjitha. Për më tepër, analistët besojnë se sa më gjatë të mbetet Rusia në Ukrainë, ekonomia e saj ushtarake dhe e brendshme të vuajë rëndë, aq më pak ka gjasa që “Stans” të ndiejnë nevojën për të luajtur me të dyja palët.