MENU
klinika

Ja çfarë shkruajnë

Mediat serbe: Rama “merr” në dorë draftin e Asociacionit

08.06.2023 - 14:25

Kryeministri Edi Rama bëri me dije sot se kanë hartuar një draft për Asociacionin e komunave serbe në veri të Kosovës. Media serbe Blic.rs në artikull shkruajnë se Rama deklaroi në konferencën për shtyp se nuk e kupton hezitimin e autoriteteve kosovare për të de-përshkallëzuar një situatë në të cilën shihet qartë se Kosova po bën humbje të mëdha çdo ditë.

Gjatë shkrimit citohen fjalët e Ramës, i cili deklaroi se prej kohësh është në djeni që nyja gordiane e dialogut do të jetë Komuniteti i Komunave me shumicë serbe. Sipas kryeministrit të Shqipërisë palët nuk mund të bien dakord se kush duhet ta shkruajë këtë tekst dhe as çfarë duhet të përmbajë teksti.

Artikulli i plotë: 

“Situata në veri po merr përmasat e një tragjedie politike për Republikën e Kosovës. Deklaratat e aleatëve tanë strategjikë për këtë situatë janë gjithnjë e më alarmante dhe është e pakuptueshme arsyeja e hezitimit të autoriteteve kosovare për të de-përshkallëzuar një situatë në të cilën shihet qartë se Kosova po bën humbje të mëdha çdo ditë”, tha Rama.

Ai theksoi se Bashkimi i Komunave Serbe do të jetë një “nyjë Gordi” deri në fund të dialogut.

Serbia po bën atë që ka bërë shumë herë më parë, ndërsa Kosova po bën diçka që nuk e ka bërë kurrë më parë dhe për të cilën fajësohet botërisht nga të gjithë aleatët strategjikë të popullit shqiptar. Në kushtet kur marrëdhëniet e aleatëve me Kosovën po marrin gjithnjë e më shumë tone përfundimtare, nëse Kosova, dhe shpresoj se kjo nuk do të ndodhë, sanksionohet për shkak të pozicionit të saj, jam këtu për të ndarë me ju një fakt të panjohur deri më sot. . Unë e di prej kohësh që nyja gordiane e dialogut do të jetë Komuniteti i Komunave me shumicë serbe dhe jam i bindur se asnjë palë nuk e dëshiron Komunitetin dhe do të bëjë çmos për ta çuar atë në pafundësi duke e mbajtur krizën të hapur,” – tha Rama.

Rama beson se krijimi i ZSO-së është çelësi për të hapur përfundimisht derën për afirmimin ndërkombëtar të Kosovës. Njohja e saj nga të gjithë, vendosja e saj në forume ndërkombëtare dhe njohja reciproke me Serbinë. Është një plan i përpunuar shumë kohë më parë nga ekspertë të lartë amerikanë dhe evropianë, vetëm në rast se vjen kjo ditë. Për mua është i paharrueshëm pozita e Kosovës , jo e Serbisë . Palët nuk mund të bien dakord se kush duhet ta shkruajë këtë tekst dhe as çfarë duhet të përmbajë teksti – shtoi Rama.

Drafti që ai i dërgoi Macron dhe Scholz për ‘ZSO’ mund të mos jetë një zgjidhje ideale, por respekton të gjitha arsyet e krijimit të Bashkimit të Komunave Serbe.

“Është një dokument konfidencial që nuk pretendon të jetë një zgjidhje ideale, por është një dokument i nivelit më të lartë ndërkombëtar që respekton të gjitha arsyet e krijimit të Asociacionit dhe se Asociacioni është pjesë e organizimit të jetës në Serbi të Republikës së Kosovës, duke adresuar të gjitha rekomandimet e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës,” – tha Rama.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Thaçi dhe Vuçiç përballë dy opsioneve

Draft-marrëveshja që u prezantua në Shtëpinë e Bardhë


"Autorët të dalin para drejtësisë"

Britania ultimatum Serbisë dhe Kosovës: Ulni tensionet

"BE të ngrijë negociatat e pranimit me Serbinë"

Flet Eurodeputeti austriak: Lajçak të japë dorëheqjen

Kurti për sulmin në Veri: Skenar për gjakderdhje

“Serbët e Kosovës duhet të çlirohen nga tutela e Beogradit”

Ndahen 50 mijë euro për familjen e policit të vrarë

Mbledhja e qeverisë nis me një minutë heshtje, premtimi i Kurtit