MENU
klinika

Produktet e reja

Meta vs. Apple: Rivaliteti për realitetin virtual…

08.06.2023 - 08:47

Muaj pasi Apple zbuloi një ndryshim të privatësisë që kërcënoi biznesin kryesor të reklamave të Facebook, kompania e rrjeteve sociale u riemërua si Meta dhe e zhvendosi fokusin e saj në realitetin virtual. Tani, më pak se dy vjet më vonë, Apple mund të kërcënojë edhe biznesin e Metës atje. Apple (AAPL) të hënën zbuloi kufjet e saj të realitetit të përzier, Vision Pro, në një nga lançimet e produkteve të saj më ambicioze në vite. Në fillimin e konferencës vjetore të zhvilluesve të kompanisë. CEO i Apple Tim Cook shpalli Vision Pro, një pajisje 3,499 dollarë që kombinon realitetin virtual dhe realitetin e shtuar, me potencialin për të ndryshuar mënyrën se si përdoruesit ndërveprojnë me teknologjinë.

Produkti i ri i Apple, i vendosur të lansohet në fillim të vitit të ardhshëm, e vë Apple në konkurrencë të drejtpërdrejtë me Meta, e cila ka vite që ndërton kufje. Të enjten, vetëm disa ditë përpara WWDC, CEO i Meta Mark Zuckerberg u përpoq të parandalonte njoftimin e pritur të kufjeve të Apple duke ngacmuar Meta Quest 3. Kufjet e reja premtojnë performancë të përmirësuar, veçori të reja të realitetit të përzier dhe një dizajn më elegant e më të rehatshëm çmim më i volitshëm (499 dollarë).

Çdo periudhë e teknologjisë së konsumatorit duket se është formësuar nga rivalitetet e ndezura. Konkurrenca e Apple me Microsoft (MSFT) ishte qendrore në epokën e hershme të informatikës personale. CEO i ndjerë i Apple, Steve Jobs, deklaroi “luftë termonukleare” kundër Google për telefonat inteligjentë. Tani, Apple dhe Meta mund të jenë rivaliteti përcaktues i epokës VR/AR.

Dy kompanitë kishin një marrëdhënie të tensionuar edhe para hyrjes së Apple në treg. Ata kanë konkurruar mbi veçoritë e lajmeve dhe mesazheve, dhe CEO-t e tyre kanë shkëmbyer probleme mbi privatësinë e të dhënave dhe politikat e dyqaneve të aplikacioneve. Shkurtin e kaluar, Meta tha se priste të merrte një goditje prej 10 miliardë dollarësh në vitin 2022 nga masa e Apple për të kufizuar mënyrën se si aplikacionet si Facebook mbledhin të dhëna për reklamat e synuara.Por rivaliteti duket i gatshëm të arrijë një nivel të ri.

Meta ka qenë deri tani lojtari dominues në tregun e kufjeve. Por realiteti virtual dhe i shtuar mbetet një treg i sapolindur me pak adoptim të zakonshëm nga konsumatorët. Wall Street Journal raportoi vitin e kaluar se Meta kishte vetëm 200,000 përdorues aktivë në Horizon Worlds, aplikacioni i saj për shoqërim në VR. Dhe në vitin 2023, IDC vlerëson se vetëm 10.1 milionë kufje AR/VR do të dërgohen globalisht nga i gjithë tregu, shumë më poshtë se dhjetëra miliona iPhone që Apple shet çdo tremujor.

Analistët e Morgan Stanley e quajtën Vision Pro të Apple një përpjekje “moonshot” pas njoftimit të tij të hënën, duke thënë se produkti “ka potencialin të bëhet platforma e ardhshme kompjuterike e Apple”, por që kompania ka “shumë për të provuar” përpara lançimit të kufjeve vitin e ardhshëm.

Ne jemi gjithmonë të lumtur kur më shumë njerëz bashkohen me ne në ndërtimin e së ardhmes.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN