MENU
klinika

Projekti më i ri në Britani

Pemët diellore që së shpejti mund të karikojnë makinën tuaj!

01.06.2023 - 08:40

Pemët metalike me një tendë prej shtatë metrash panelesh diellore që prodhojnë energji elektrike mund të vijnë së shpejti në parkingjet e makinave dhe qendrat tregtare në MB. Strukturat, të cilat do të kapin energjinë e diellit përmes “gjetheve” nano fotovoltaike dhe mund ta ruajnë atë në një bateri të vendosur brenda trungut të pemës, u projektuan nga startupi britanik SolarBotanic Trees si një burim energjie për karikimin e automjeteve elektrike (EV). Kompania kohët e fundit përfundoi një prototip gjysmë-shkallë të pajisjes dhe tani po kërkon të ndërtojë dhe testojë një version me madhësi të plotë, përpara se të fillojë prodhimin komercial në fund të vitit.

Në Mbretërinë e Bashkuar, infrastruktura e karikimit të automjeteve elektrike po rritet me shpejtësi, me më shumë se 40,000 pika publike karikimi të instaluara deri në fund të prillit 2023, 37% më shumë se një vit më parë, sipas ZapMap, një shërbim hartografie EV. Por kjo ende nuk përputhet me kërkesën, me Komitetin e Ndryshimeve Klimatike të Mbretërisë së Bashkuar që vlerëson se 325,000 pika karikimi do të nevojiten deri në vitin 2032 për të mbështetur flotën elektrike në rritje.

Kompania ka marrë tashmë porosinë e saj të parë prej 200 pemësh nga Raw Charging Group, një furnizues i infrastrukturës së karikimit të EV, i cili planifikon t’i inkorporojë pemët si pjesë e rrjetit të saj të vendeve të karikimit të përhapura në MB dhe Europë.

Një numër kompanish tashmë ofrojnë porta makinash me energji diellore, të cilat shtrihen mbi hapësirat e parkimit të makinave dhe duken si një strehë autobusi e mbushur me panele diellore, por ka mungesë zgjidhjesh estetikisht të këndshme. Pemët diellore, format e të cilave janë paraqitur më parë në kopshtet e Singaporit nga zhvillimi i Gjirit dhe së fundmi në Pavijonin e Qëndrueshmërisë në Expo 2020 Dubai, mund të ofrojnë pikërisht këtë.

Por ndërsa 18 pemët energjetike të Dubait janë të mbuluara kolektivisht në pothuajse 4000 metra katrorë panele diellore dhe rrotullohen gjatë gjithë ditës për të ndjekur harkun e diellit, Pemët SolarBotanic që do të jenë të larta rreth 4.5 metra janë më efikase për hapësirën në mënyrë që të mund të të shtohen më lehtë në hapësirat publike. Kupola diellore njëkohësisht ofron hije dhe apel për hotelet luksoze, qendrat tregtare, zyrat qendrore të korporatave dhe parqet e biznesit që duan një produkt premium dhe të dukshëm që tregon kredencialet e tyre të gjelbra.

Pemët SolarBotanic ka të ngjarë të kushtojnë midis 18,000 dhe 25,000 £ (22,000 deri në 30,000 dollarë), dukshëm më shumë se një burim konvencional i paneleve diellore. Ata do të kenë një kapacitet gjenerimi të energjisë prej pesë kilovatësh, që është tipike për një pikë ngarkimi standard sipas Energy Saving Trust (EST), një organizatë në Mbretërinë e Bashkuar e specializuar në zgjidhjet me karbon të ulët. Me këtë fuqi dalëse do të duheshin gati shtatë orë për të ngarkuar një makinë me një bateri 50 kilovat nga 20% në 80%.

Startup po kërkon gjithashtu të projektojë një version më të vogël dhe më të përballueshëm, në 3.2 kilovat, për të cilin ka të ngjarë të kushtojë midis 12,000 deri në 18,000 dollarë. Ky model do të jetë i përshtatshëm për kampuset universitare, qendrat tregtare, qendrat e qyteteve dhe vendndodhje të tjera dhe mund të përdoret për disa aplikacione, nga karikimi i smartfonëve dhe laptopëve deri te ndriçimi LED ose reklamimi elektronik.

Çdo pemë do të pajiset me një sistem të ruajtjes së energjisë dhe menaxhimit të energjisë të drejtuar nga AI që mund të lidhë pemë të shumta për të formuar mikrorrjete lokale, ose mund të lidhë një pemë me rrjetin kombëtar, në mënyrë që çdo energji e tepërt e prodhuar të mund të rikthehet në rrjetin elektrik. Kjo gjithashtu do të thotë se pema mund të vazhdojë të karikojë gjatë natës, ose në ditët e errëta të dimrit kur nuk ka dritë dielli, duke trokitur në rrjet për energji.

Megjithatë, për të reduktuar varësinë nga rrjeti, startup-i po planifikon gjithashtu të integrojë një sistem të ruajtjes së baterive në trungun e pemës, në mënyrë që çdo energji e tepërt gjatë ditës të mund të ruhet për përdorim gjatë natës. SolarBotanic Trees ka mbledhur 420,000 dollarë dhe po kërkon të fillojë një raund financimi në fund të vitit pas provave të prototipit në shkallë të plotë. Deri në vitin 2025, Shelley dëshiron të ndërtojë të paktën 1000 pemë në vit.

Kompania do të ndërtojë pemët e saj të para në Mbretërinë e Bashkuar, përpara se të kërkojë të zgjerohet në Europë dhe Amerikën e Veriut.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


The Economist/ Çmimet e larta do ta zgjasin luftën

A mund të mbijetojë bota pa mallrat ruse?

The Economist: Autostradat e ardhshme të energjisë

Biznesi i thurjes së rrjeteve të energjisë elektrike