MENU
klinika

Ja tri kërkesat që parashtroi

BE-ja rrit presionin diplomatik mbi Kosovën!

02.06.2023 - 09:55

Protestat kundër kryetarëve shqiptarë të komunave me shumicë serbe në veri të Kosovës vazhdojnë edhe sot, për të pestën ditë me radhë.

Numri i pjesëmarrësve ka qenë më i ulët dje, krahasuar me ditët paraprake.

Kosova është vënë nën presion diplomatik për të shtensionuar situatën.

Bashkimi Evropian iu bashkua thirrjeve të Francës dhe Gjermanisë për të mbajtur zgjedhje të reja në veri.

Janë tri kërkesa që BE-ja nxori për Kosovën:
Zgjedhje të reja tani
Të sigurohet pjesëmarrja e serbëve të Kosovës në to
Të nisë puna për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe
“Dështimi për t’i bërë këto, do të ketë pasoja serioze në marrëdhëniet tona”, tha shefi i politikës së jashtme të BE-së, Joseph Borrell. /REL

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN"Autorët të dalin para drejtësisë"

Britania ultimatum Serbisë dhe Kosovës: Ulni tensionet

"BE të ngrijë negociatat e pranimit me Serbinë"

Flet Eurodeputeti austriak: Lajçak të japë dorëheqjen

Kurti për sulmin në Veri: Skenar për gjakderdhje

“Serbët e Kosovës duhet të çlirohen nga tutela e Beogradit”

Ndahen 50 mijë euro për familjen e policit të vrarë

Mbledhja e qeverisë nis me një minutë heshtje, premtimi i Kurtit