MENU
klinika

Tensionet në veri

Shefi i NATO-s: Dhuna po kthen prapa Kosovën dhe rajonin

07.06.2023 - 15:06

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, në një intervistë për gazetën malazaeze Pobjeda, deklaroi se Prishtina dhe Beogradi duhet të ndërmarrin hapa konkretë për të shtensionuar situatën.

“NATO dënon fuqishëm sulmet e fundit të paprovokuara ndaj trupave të KFOR-it në veri të Kosovës, në të cilat u plagosën pothuajse 40 paqeruajtës. Sulme të tilla janë të papranueshme dhe duhet të ndalen. Po dërgojmë në Kosovë edhe rreth 500 ushtarë të tjerë nga rezerva operative për Ballkanin Perëndimor dhe kemi vënë në gatishmëri një batalion shtesë rezervë, që edhe ata të dislokohen sipas nevojës. Këta janë hapa të kujdesshëm për të siguruar që KFOR-i ka forcat dhe aftësitë që i nevojiten për të përmbushur mandatin e tij. Misioni ynë i KFOR-it do të ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme për të ruajtur një mjedis të sigurt dhe të sigurt dhe lirinë e lëvizjes për të gjithë njerëzit në Kosovë; dhe ne do të vazhdojmë të veprojmë në mënyrë të paanshme, në përputhje me mandatin tonë të Kombeve të Bashkuara, bazuar në Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së të vitit 1999. Dhuna po e kthen prapa Kosovën dhe gjithë rajonin, duke vënë në pikëpyetje aspiratat euroatlantike. Si Prishtina ashtu edhe Beogradi duhet të ndërmarrin hapa konkretë për të de-përshkallëzuar situatën, të përmbahen nga sjelljet e mëtejshme të papërgjegjshme dhe të angazhohen në dialog me mbështetjen e BE-së, e cila është e vetmja rrugë për paqe të qëndrueshme. NATO do të vazhdojë të luajë rolin e saj për të mbështetur sigurinë e qëndrueshme në Kosovë dhe stabilitetin në të gjithë Ballkanin Perëndimor”,- tha Stoltenberg.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Zëdhënësi i Kremlinit mbi tensionet në Veri

“Rusia mbështet pa kushte Serbinë dhe serbët e Kosovës”

Tensionet në veri, flet ministri serb i Mbrojtjes

“Beogradi i ka përcaktuar se cilat janë ‘vijat e kuqe'”