MENU
klinika

Analiza

Shpërthimi i Nord Stream 2, “kryevepër” e Ukrainës?!

06.06.2023 - 08:30

Në rastin e sabotimit të gazsjellësit Nord Stream 2, rruga që të çon në Ukrainë po bëhet gjithnjë e më konkrete, edhe nëse misteri është ende larg zgjidhjes. Interesat politike dhe ekonomike në rrezik janë të mëdha, siç janë pasojat e mundshme në sigurinë ndërkombëtare. Sipas dëshmive të fundit, disa gjurmë gjenetike të gjetura në varkën që hetuesit gjermanë mendojnë se është përdorur për vendosjen e eksplozivit në infrastrukturë mund të mbivendosen në ADN-në e një ushtari 26-vjeçar ukrainas, i lidhur romantikisht me një shtetas gjerman që banonte në Frankfurt am Main.’Oder, me të cilin pati një djalë. “Janë dy pjesë, së bashku me të tjerat, që i japin më shumë forcë një shtegu ukrainas për sabotim”, shkruan Corriere della Sera e cila raporton provat më të fundit që dalin nga hetimet për sulmin e 26 shtatorit. Nord Stream, i cili përdoret për të transportuar gazin rus në Evropën veriore dhe veçanërisht në Gjermani, u dëmtua nga katër shpërthime në një thellësi 70-80 metra. 300, ndoshta 500 kilogramë eksploziv do të ishin vendosur në tubacion nga disa zhytës të specializuar (gjashtë persona, duke përfshirë një grua dhe një mjek) që u nisën me një varkë me vela, Andromeda, nga e cila nisi hetimi gjerman. Ushtari ukrainas i identifikuar me ADN-në dyshohet se “arriti në qytetin gjerman të Rostokut me dokumente false rumune, ku iu bashkua ekipit të sulmuesve që më pas përdorën Andromeda”, thuhet në artikullin që raporton hipotezat e hetuesve dhe çfarë del nga puna e gazetarit të Expressen suedez.

3D Render of Nord Stream 2 gas pipeline emerging on map of Europe connecting Russia and Germany through Baltic Sea

Kush e financoi?

Sipas tyre, operacioni i sabotimit është “financuar nga një bashkatdhetar i pasur i afërt me qeverinë Zelensky dhe është kryer me ndihmën e një agjencie polake udhëtimi në pronësi të një ukrainasi me origjinë nga Krimea”. Megjithatë, kjo do të kishte edhe kombësinë ruse dhe do të kërkohej për bashkëpunim nga Kievi. Disa elementë janë të papajtueshëm, por “në Gjermani teza që mbizotëron,  jo përfundimtare është ajo e një akti të planifikuar nga ukrainasit”, shkruajnë Andrea Marinelli dhe Guido Olimpo. Argumentet që synojnë të bazojnë bastisjen në sektorë të devijuar të shërbimeve sekrete, të cilat pretendohet se kanë vepruar pa dijeninë e qeverisë qendrore, humbasin njëfarë fuqie dhe “hipoteza e një provokimi nga Kremlini, një teori e mbështetur menjëherë nga disa shtete veriore. evropianët”. Megjithatë, në Gjermani ngrihen dyshime për rindërtimin që sheh Andromedën në qendër të bastisjes: anija do të ishte shumë e vogël për një operacion të këtij lloji dhe nuk do të kishte një dhomë dekompresimi.

Të tjera teori

Në fillimin të shkurtit, Seymour Hersh, një gazetar hulumtues amerikan, publikoi një raport në blogun e tij dhe pretendoi se tubacionit e Rrjedhës Veriore ishin bombarduar nga Shtetet e Bashkuara. Ky artikull, i publikuar më 8 shkurt, mori vëmendje të madhe dhe shpejt u mirëprit nga zyrtarët rusë. Megjithatë, artikulli u kritikua veçmas sepse bazohej në një burim të vetëm anonim. Hulumtuesit nga Bellingcat dhe media të tjera hetuese po ashtu argumentuan se të dhënat e trafikut detar dhe detaje të tjera, vunë në pah se artikulli i Hersh kishte zbrazëtira shumë të mëdha. Në një intervistë të publikuar më 13 mars, Nikolai Patrushev, që udhëheq Këshillin e Sigurisë së Putinit dhe njihet për përkrahjen e teorive konspirative lidhur me Perëndimin, sërish mohoi përfshirjen e Rusisë dhe sugjeroi, pa dhënë asnjë dëshmi, se ose SHBA-ja ose Britania qëndronin pas shpërthimeve. Të tjerët kanë shprehur dyshime se SHBA-ja ishte përgjegjëse duke përmendur deklaratën e presidentit amerikan, Joe Biden, i cili disa ditë para pushtimit rus të Ukrainës më 24 shkurt 2022, tha: “Nëse Rusia pushton, kjo do të thotë se tanket dhe trupat do të kalojnë kufirin e Ukrainës sërish, dhe më pas nuk do të ketë më Rrjedhë Veriore 2. Ne do t’i japim fund asaj”. Më 8 shkurt, zëdhënësja e Këshillit për Siguri Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Adrienne Watson, hodhi poshtë pretendimet e bëra në artikullin e gazetarit Hersh, duke i cilësuar si “krejtësisht false dhe të trilluara”.