MENU
klinika

Ja çfarë e shkakton

Si ta kuptoni që po ju shfaqet artriti i shtyllës kurrizore

03.06.2023 - 12:54

Artriti i mesit të shpinës njihet edhe si artriti i shtyllës kurrizore. Nuk është një gjendje, por më tepër një simptomë e disa formave të artritit që prekin shtyllën kurrizore. Osteoartriti është shkaku më i zakonshëm i dhimbjes së artritit lumbal.

Simptomat e artritit lumbal

Artriti lumbal bën të ndjeni dhimbje kronike ose dhimbje të vazhdueshme në kockat e pjesës së poshtme të shtyllës kurrizore. Kjo zonë përmban pesë ose gjashtë rruaza.

Disa njerëz ndjejnë një ndjesi djegieje pas aktivitetit fizik ose zgjohen me një ngurtësi në zonë.

Simptoma të tjera përfshijnë:

  • spazma muskulore
  • tinguj kërcitës nga kyçet që ndjejnë dhimbje
  • zvogëlimi i gamës së lëvizjes

Çfarë e shkakton artritin e mesit?

Dhimbja e artritit lumbal zakonisht zhvillohet si rezultat i:

*Osteoartritit

Artriti lumbal është i lidhur kryesisht me osteoartritin (OA). Në OA, kërci që mbron nyjet e fytyrës konsumohet me kalimin e kohës. Lidhjet e fytyrës janë nyjet që janë të pranishme në të dyja anët e vertebrës. Është gjithashtu vendi ku vertebra bashkohet së bashku. Kjo bën që kockat në shtyllën kurrizore të bluhen dhe të shtyhen kundër njëra-tjetrës kur lëvizni.

Kjo rezulton në inflamacion të kyçit, i cili shkakton dhimbje. Faktorët e jashtëm, si temperatura, obeziteti dhe ushqimi i dobët, të gjithë mund të shkaktojnë ndezje të inflamacionit dhe përkeqësim.

*Artriti psoriatik

Një tjetër shkak i zakonshëm i artritit lumbal është artriti psoriatik. Kjo formë e artritit prek vetëm njerëzit që kanë psoriasis. Psoriaza është një çrregullim autoimun që shkakton njolla të ngritura të lëkurës së kruar dhe të përflakur.

Rreth 20 për qind e njerëzve me artrit psoriatik do të përjetojnë dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës. Në disa raste, rritja e tepërt e kockave mund të shkaktojë që rruazat në shpinë të bashkohen së bashku. Kjo mund të rezultojë në humbjen e diapazonit të lëvizjes dhe krijimin e një ndjesie të përhershme të ngurtësimit.

*Artriti reaktiv ose enteropatik

Si artriti reaktiv ashtu edhe ai enteropatik janë të lidhura me simptomat e artritit lumbal.

Artriti reaktiv shkaktohet nga një infeksion në trup. Zakonisht rezulton pas një infeksioni bakterial, si klamidia ose salmonela.

Artriti enteropatik zakonisht lidhet me sëmundjen inflamatore të zorrëve, të tilla si koliti ulceroz dhe sëmundja e Crohn.

Trajtimi i artritit lumbal

Një plan tipik trajtimi për dhimbjen e artritit lumbal do të përfshijë një ose më shumë nga sa vijon:

*Medikamente pa recetë (OTC).

Ilaçet anti-inflamatore josteroidale (NSAIDs) janë medikamentet më të zakonshme të përshkruara për të trajtuar dhimbjen e shpinës të shkaktuar nga artriti. Këto ilaçe mund të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjes dhe inflamacionit.

Opsionet e zakonshme përfshijnë:

  • aspirinë (Ecotrin)
  • ibuprofen (Advil)
  • naproksen (Aleve)

*Ndryshimet e stilit të jetesës dhe trajtimet alternative

Disa ndryshime të stilit të jetesës mund të ndihmojnë në lehtësimin e presionit në shtyllën kurrizore dhe përmirësimin e perspektivës suaj të përgjithshme.

Kjo perfshin:

  • duke humbur peshë
  • ngrënia e ushqimeve që reduktojnë inflamacionin
  • lënien e duhanit
  • reduktimin e konsumit të alkoolit

Ju gjithashtu mund të përfitoni nga puna me një terapist fizik. Ata mund t’ju ndihmojnë të kryeni ushtrime specifike që mund të rivendosin diapazonin e humbur të lëvizjes në pjesën e poshtme të shpinës.

Dhimbja nga artriti lumbal mund të trajtohet edhe me mjekësi alternative ose plotësuese, veçanërisht në fazat e hershme. Akupunktura dhe kujdesi kiropraktik mund të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjes së artritit në pjesën e poshtme të shpinës, por ato nuk janë zgjidhje afatgjata.

*Medikamente me recetë dhe kirurgji

Nëse medikamentet OTC nuk po lehtësojnë simptomat tuaja, mjeku mund të rekomandojë kortikosteroide ose relaksues të muskujve. Kortikosteroidet përdoren për të kontrolluar inflamacionin dhe relaksuesit e muskujve përdoren për të minimizuar spazmat e muskujve.

Mjeku do të rekomandojë operacionin vetëm si mjetin e fundit. Zakonisht nevojitet vetëm në rastet kur kockat janë shkrirë së bashku ose kur dhimbja është aq ekstreme sa parandalon çdo gamë lëvizjeje.

Pothuajse çdo lloj artriti është kronik, që do të thotë se do të vazhdojë të përsëritet gjatë gjithë jetës. Thënë kështu, artriti shpesh mund të menaxhohet përmes një kombinimi të ndryshimeve në stilin e jetës me ilaçe. Pikëpamja juaj individuale do të varet nga lloji i artritit që keni dhe ashpërsia e simptomave. Punoni me mjekun për të përcaktuar planin më të mirë të trajtimit për ju.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Disa këshilla, përveç regjimit ushqimor!

100 lloje artriti/ Çfarë të hani për ta parandaluar?