MENU
klinika

Leo Messi, Barcelona, Miami...

Të vërtetat dhe gënjeshtrat e një vendimi

10.06.2023 - 11:39

Muajt ​​e fundit është thënë gjithçka për të ardhmen e Leo Messit. Ka lloj-lloj versionesh për atë që ndodhi në të gjithë këtë periudhë kohore dhe se si rrodhën ngjarjet. Sepse situata ndryshoi me kalimin e javëve, derisa Leo vendosi këtë të martë të merrte vendimin përfundimtar. Ai nuk donte që kjo të bëhej një ‘telenovelë’ si dy vite më parë dhe që për më tepër përfundoi fatalisht për të. Janë disa muaj në të cilët kanë ndodhur të vërtetat dhe gënjeshtrat. Le t’i shohim:

A është e vërtetë që Messi donte të luante për Barcelonën?

Po, është një opsion që ai e konsideroi seriozisht, pasi foli me Xavi, i cili i kërkoi të kthehej, sepse ai llogariste tek ai dhe se klubi ia përcolli këtë dëshirë edhe babait të tij. Sepse në fillim ai donte të luante në një ligë të fuqishme për t’u përgatitur mirë për Kupën e Amerikës së ardhshme dhe për shkak të faktorit emocional që kthimi i tij në Barcelonë nënkuptonte për të.

A është e vërtetë që Barcelona ju bëri një ofertë zyrtare për të luajtur për klubin sezonin e ardhshëm?

Jo. Një ofertë zyrtare nuk u bë kurrë. Atij iu paraqit një propozim pa firmë apo vulë nga klubi, që ishte më shumë një deklaratë. Ai tha se nëse LaLiga pranonte planin e fizibilitetit, Barcelona do të ishte e gatshme t’i paguante atij një shumë të caktuar parash, por pa asnjë garanci.

Leo Messi, Barcelona, Miami… të vërtetat dhe gënjeshtrat e

A është e vërtetë që gjithçka ishte një shfaqje sepse Barcelona me të vërtetë nuk mund ta paguante Messin?

Jo. Barcelona kishte përgatitur një plan për të paguar Messin dhe ata ishin të bindur se mund ta arrinin atë, por kjo nuk mund të realizohej menjëherë. Nuk kishte kohë sepse Leo donte një përgjigje tani.

Pse Messi përfundimisht shkoi në Shtetet e Bashkuara dhe refuzoi Evropën?

Leo ndryshoi mendje javët e fundit, pas trajtimit që mori në Paris nga fansat. Diçka që e bëri të mendonte shumë për fërshëllimat dhe thirrjet që duhej të pësonte. Ai nuk donte më shumë dhe për këtë arsye zgjodhi një kompeticion pa aq presion sa ai amerikan.

Pse u bindën në Arabi, se Messi do të shkonte atje?

Siç do të thoshte dikush në bisedë, ishte një film që u realizua. Ata i bënë Messit një ofertë shumë të rëndësishme parash dhe besuan se ai do ta pranonte pa diskutim. Leo e dëgjoi ofertën, i falënderoi për interesimin dhe u tha se do të merrte një vendim pas pak. Nga këtu në Arabi ata menduan se ishte bërë, por kjo nuk u vërtetua kurrë në fund.

Çfarë arsye të tjera kishte që Messi të mos vinte te Barcelona?

Messi nuk donte të ishte arsyeja që lojtarët u shitën apo që bashkëlojtarët e tjerë duhej të ulnin pagat e tyre. E as ai nuk ka dashur të jetë arsyeja që ndër të tjera duhet mbyllur BarçaTV. Këta faktorë patën një ndikim shumë të rëndësishëm në vendimin e tij.

A është e vërtetë që vendimi i Messit u ndikua shumë nga ajo që ndodhi dy vjet më parë?

Ka ndikuar shumë. Messi e mësoi mësimin. Argjentinasi i dha shumë kohë Barcelonës për të zgjidhur çështjet e tyre financiare. Ai nuk do ta zgjaste më sepse ekzistonte rreziku që ta linin sërish bllokuar.

Leo Messi, Barcelona, Miami… të vërtetat dhe gënjeshtrat e

A gënjeu Jorge Messi kur pas takimit të së hënës me Laporta tha se Messi donte të shkonte te Barça?

Jo. Kjo ishte dëshira e Leos. Laporta i kishte thënë se nuk mund të firmosnin djalin e tij në atë moment dhe për këtë arsye Jorge tha gjithashtu se shumë gjëra i mungonin. Leo mori vendimin përfundimtar të nesërmen.