MENU
klinika

Shmanget konflikti i shekullit

Tension në ngushticën e Tajvanit, kinezët provokojnë amerikanët

04.06.2023 - 09:00

Tensionet rriten sërish në ngushticën e Tajvanit të Tajvanit . Gazeta kanadeze Global Neës raportoi se në një stërvitje të përbashkët mes Marinës së Shteteve të Bashkuara dhe asaj të Kanadasë – ku gazetarët e gazetës janë të pranishëm në bordin e Hmcs Montreal – një përplasje midis një destrojeri amerikan dhe një anijeje kineze u rrezikua.

Sipas burimeve, anija kineze do të kishte kaluar rrugën e anijes amerikane, USS Chong-Hoon, pak metra larg harkut, duke detyruar ekuipazhin e kësaj të fundit të bënte një kthesë të fortë për të shmangur përplasjen. Sipas informacioneve të mbërritura nga zona, anija e Pekinit do të kishte vendosur të ndryshonte kursin papritur, duke i kërkuar anijes amerikane të ndryshonte kurs. Shkatërruesi Ëashington, sapo mori mesazhin, i kërkoi ekuipazhit kinez të ndryshonte planet për të shmangur rrezikun e një aksidenti, por në atë moment mënyra e vetme për të shmangur përplasjen ishte që USS Chon-Hoon të ngadalësonte shpejtësinë dhe filloi një kthesë të menjëhershme . . Komandanti kanadez, kapiteni Paul Mountford , konfirmoi për mediat se aksidenti ishte “qartë i shkaktuar nga kinezët”: një provokim që do të vërtetohej nga fakti se ekuipazhi i kishte thënë anijes amerikane të ndryshonte kursin nga pika në bosh. Një sjellje “joprofesionale”, vazhdoi Mountford, i cili kështu pa njësinë kineze të presë rrjedhën e gjuajtësit amerikan rreth 150 metra nga harku.

Lajmi, i cili konfirmon tensionin e vazhdueshëm në ngushticën e Tajvanit, vjen në një moment veçanërisht delikat për marrëdhëniet midis Kinës dhe Shteteve të Bashkuara. Disa orë para përplasjes së afërt në ujërat pranë ishullit, sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin foli në konferencën e sigurisë Shangri-La Dialogue në Singapor duke thënë se “një konflikt në ngushticën e Tajvanit do të ishte shkatërrues”. Samiti i mbrojtjes i Uashingtonit kujtoi gjithashtu se si jo vetëm vendi i tij, por edhe të tjerë nga pjesë të ndryshme të botës, janë “të vendosur” për të ruajtur kontrollin dhe paqen në rajon, duke përsëritur megjithatë se ai ishte “thellësisht i shqetësuar “nga fakti se qeveria kineze nuk ishte e gatshme të fliste për mekanizmat e dialogut për të menaxhuar krizat në Indo-Paqësorin.

Incidenti i Uss Chong-Hoon , në këtë kuptim, përfaqëson një sinjal evident të dërguar nga Marina Kineze, e cila monitoron lëvizjet e anijeve amerikane dhe kanadeze të përfshira në stërvitje. Flota e Shtatë e Shteteve të Bashkuara , duke njoftuar në orët e fundit kalimin e ngushticës nga USS Chong-Hoon dhe HMCS Montreal , kishte folur për një “tranzit rutinë” në ujërat në të cilat “liritë e lundrimit dhe fluturimit mbi në det të hapur, në përputhje me të drejtën ndërkombëtare”. Koloneli Shi Yi, zëdhënës i Komandës së Teatrit Lindor Kinez, ka një pikëpamje shumë të ndryshmee cila në një deklaratë për këtë veprim të anijeve amerikane deklaroi se vendet e përfshira “qëllimisht po krijojnë probleme në ngushticën e Tajvanit, duke nxitur qëllimisht rreziqe dhe duke minuar me keqdashje paqen dhe stabilitetin rajonal”. Shenjë e dy vizioneve të kundërta që përplasen në mënyrë të pashmangshme në një nga detet më të nxehtë të Indo-Paqësorit.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Analiza e Project Syndicate

“Ndarje” apo dialog me Kinën?

Joschka Fischer, Project Syndicate

2020-ën e fitoi Kina!