MENU
klinika

Fitorja e 28 majit

Vetëm një grua, si ka ndryshuar kabineti i Erdoganit?

05.06.2023 - 08:30

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan njoftoi përbërjen e qeverisë së re të shtunën pas një ceremonie ku morën pjesë pothuajse 80 krerë shtetesh dhe qeverish, pasi fitoi mandatin e tretë pesëvjeçar në zgjedhjet presidenciale turke.

Erdogan në përbërjen e qeverisë së re njoftoi se eksperti i njohur Mehmet Simsek, ish-ministër i financave (2009-2015), dhe më pas zëvendëskryeministri për Politikë Ekonomike (deri në vitin 2018), merr Ministrinë e Financave. Ish-ekonomisti i bankës amerikane Merrill Lynch do të jetë në krye të vendosjes së rregullit në politikën financiare të vendit. Do të rinovohen edhe ministritë kryesore, kështu që në vend të Mevlut Çavusoglu , postin e ministrit të Jashtëm do ta marrë Hakan Fidan , ish-kreu i MIT-it, shërbimi inteligjent turk.

Në ceremoninë e betimit morën pjesë zyrtarë të nivelit të lartë, duke përfshirë 50 krerë shtetesh, 13 kryeministra, zyrtarë të nivelit parlamentar dhe ministror, ​​si dhe përfaqësues të organizatave ndërkombëtare, duke përfshirë NATO-n, Organizatën e Shteteve Turke dhe Organizatën e Bashkëpunimit Islamik.

Profili i Maïnur Özdemir; kush është Ministrja e vetme

Sakaq, Maïnur Özdemir, ish-këshilltarja e CDH-së (Qendra Humanitare Demokratike) në Skarbeek dhe eurodeputetja prej 10 vitesh në Bruksel, është emëruar Ministre e Familjes dhe Çështjeve Sociale në qeverinë e re turke.

E lindur në Bruksel në vitin 1982, Maynur Ozdemir, e diplomuar në ULB për shkenca politike, mori pjesë në zgjedhjet komunale të vitit 2006. Në qershor 2009 u bë deputete e Brukselit. Ajo u rizgjodh në vitin 2014.

Ajo u përjashtua nga cdH pas deklaratave të saj për gjenocidin armen.

Në veçanti, siç raportuan mediat belge në vitin 2015, ajo kishte refuzuar të njihte gjenocidin armen.

Mainur Ozdemir vendosi të largohej nga skena politike e Brukselit në vitin 2019, në fund të mandatit të saj të dytë. Një vit më pas, presidenti turk Erdogan, me të cilin ishte e afërt, e emëroi ambasadoren e saj në Algjeri, detyrë që ajo po e lë për të marrë një post ministror.